Бик | Хороскоп

Бик (20. IV – 20. V)

Среда, 27 Мај 2020

Ценете ги пријателствата, не само старите, туку и оние кои сега ги создавате. Имате прекрасни врски, но сите тие може да избледнат ако во нив не вложувате време и внимание. Ќе имате потреба од луѓе во претстојните денови.

Користете ја технологијата за да се поврзете со личности од вашата област на работење. Учете од туѓите искуства.

Мај, 2020

Љубов

Роденден во домашна изолација? Тоа не мора да биде толку страшно колку што звучи. Мај секогаш вас ви ја носи најубавата сезона, кога треба да си замислите желба, да си направите торта и да прославите за вашето постоење. Направете го тоа во кругот на вашите најблиски, или пак, преку групен видео разговор со сите ваши пријатели. Кој вели дека не можете да дувате свеќи преку интернет?

Во првите три недели од месецот, Сонцето ќе патува во вашиот знак, насочувајќи големо внимание кон вас. Блиските ќе обожаваат да ве изненадуваат и усреќуваат, па обидете се за наоѓате радост дури и во малите нешта. Можно е да откриете дека имате таен обожавате или пак да добиете нов додворувач.

Биковите кои се во врска ќе имаат специјален период со саканиот. Изолацијата ќе ви го направи овој роденден незаборавен. Јадете од тортата онолку колку што сакате, уживајте во задоволствата.

Романтичната Венера месецов ќе патува во вашата 2-ра куќа на сензуалноста и убавината. Ќе ги сакате нештата што ви ги разгалуваат сетилата, па зачинувајте ги љубовните состаноци со партнерот со привлечни и вкусни нешта. Во овој период, тешко ќе можете да ги држите рацете подалеку од телото на вашиот сакан. И тоа е прекрасно, бидејќи ќе треба да ја зголемите колку што е можно повеќе страста пред Венера да го промени своето движење во ретроградно.

Ако сте соло, не е исклучена можноста да се заљубите во ваш колега, клиент или соработник. Романтичниот и професионалниот живот ќе им се спојат на многу бикови во периодот до 13 мај.

На 7 мај ќе настапи полна месечина во вашата 7-ма куќа на сериозните партнерства и обврзувањето, носејќи пресврт во вашиот љубовен живот. Некои бикови ќе се свршат, други ќе стапат во брак, трети ќе откријат дека ќе станат родители, четврти ќе започнат нова врска со додворувач... Време е за поголемо обврзување.

Ех... За жал, нема да биде сè розово месецов за вас. На 13 мај, романтичарката Венера, вашата планета-владетел, ќе започне да се движи ретроградно во вашата 2-ра куќа на самодовербата. Тешко ќе можете да го контролирате вашиот темперамент и веројатно ќе бидете избувливи и нервозни со саканиот.

Во животот на некои бикови ќе се врати поранешен партнер или симпатија, додека други ќе започнат да жалат што дале уште една шанса.

Работа и пари

Мај ќе биде месец на промени и пресврти во кариерата за вас, месец кога многу бикови по долга пауза ќе се вратат на старото работно место, или пак, ќе одлучат да прифатат можност за нова работа.

Сонцето до 20 мај ќе го грее вашиот знак и ќе ве мотивира да пробувате нови нешта. Вашата слобода на движење ќе се зголеми, а пред вас ќе се отворат нови хоризонти. Прашањата кои ја засегаат вашата егзистенција ќе ви станат приоритет месецов.

Дека ќе бидете повредни и од мрава покажува и поставеноста на енергичниот Марс. До 13 мај планетата на мотивацијата и амбициозноста ќе патува во вашиот сектор на успесите и постигнувањата, носејќи ве сè поблиску кон врвот на вашата кариера.

Но, не мора да правите ништо сами. На 7 мај ќе настапи полна месечина во вашата 7-ма куќа на договорите и партнерствата, носејќи во вашиот живот личност со која ќе се радувате на многу деловни успеси во иднина.

Би соработувале ли со личности од вашето минато? На 11 мај Сатурн, планетата на долгорочното планирање, ќе започне да се движи „наназад“ во вашата 10-та куќа на кариерата, враќајќи во вашиот живот лица со кои некогаш сте работеле. Можеби вашиот прв работодавач ќе ви даде неодолива понуда или бивши колега ќе ве побара да работите на важен проект.

Откако на 14 мај и Јупитер ќе премине во ретроградно движење во вашата 9-та куќа, ќе бидете принудени да се откажете од вашите џиновски соништа и да ги замените со нешто пореално.

Сонцето на 20 мај ќе го напушти вашиот знак и ќе се пресели во вашиот сектор на работата. Ќе го промените вашето славеничко руво во деловно. Продуктивноста ќе ви биде на максимум, а под влијание на младата месечина, на 22 мај ќе започне ново поглавје во вашата кариера. Можно е да бидете преместени на повисока или лидерска позиција или да добиете зголемување на платата.

Здравје

Дисциплинираноста ќе биде ваша одлика во текот на петтиот месец од годината, па следењето на препораките од стручни лица ќе ви помогне да си го подобрите здравјето. Ако се соочувавте со здравствен проблем, сега тој ќе остане во вашето минато.

Откако на 13 мај Венера ќе започне да се движи ретроградно, морате да научите да го „возите“ вашиот живот, а не тој вас. Бидете посмирени, комуницирајте со позитивни луѓе, јадете здрава храна, пијте доволно вода и размрдајте го телото со тренинзи барем трипати неделно.

2020 година

Љубов

Имајте ги куферот и пасошот при рака... 2020 година ќе ви донесе ненадејни патувања, незаборавни авантури, нови откритија и личности кои ќе ви ја скокоткаат љубопитноста... Смело ќе чекорите надвор од вашата удобна зона и ќе правите нешта на кои не сте ни помислувале во годината која измина. Никогаш не велете никогаш!

Среќната и оптимистичка планета Јупитер речиси цела година ќе ја бранува вашата 9-та куќа на живоста, авантурите и ризиците. Ќе се заљубите во личност која „не е ваш тип“ или ќе споите усни со некој кој штотуку сте го запознале на некое од вашите патувања. Потезите кои во минатото ви изгледаа ризични и непромислени, сега ќе изгледаат потполно разумно во вашата глава. На моменти ќе се чувствувате како тинејџер кој бестрашно го следи своето срце и нема ништо лошо во тоа.

Сепак, за да не направите голема грешка за која може да жалите оваа година, ќе се погрижи строгиот Сатурн. Планетата-учител ќе делува како баланс на слободниот Јупитер и ќе ве спречува да одите предалеку.

Купидон ќе одведе многу парови зад граница оваа година и ќе им помогне да си ја засилат страста во врската, откривајќи нови делчиња од светот. Не ги одбивајте предлозите за патување со партнерот со изговор „Имам работа“, „Немам одмор“ и слично, бидејќи дури и еден викенд ќе делува како магија на вашите односи.

Романтичната Венера, вашата планета-владетел, оваа година ќе има долго патување во вашата 2-ра куќа на стабилноста и парите. Од 3 април до 7 август, планетата на љубовта и убавината ќе престојува во близнаци. Во сезоната пролет/лето ќе бидете освоени од личност која трудољубиво работи и не се загриува како ќе ги плати сметките на крајот од месецот. Амбициозноста ќе биде секси за вас. Можно е и флертување на работното место. Кој вели дека работата и задоволството не одат заедно?

Постои веројатност паровите да основаат заеднички бизнис или да се поддржуваат во кариерата повеќе отсекогаш. Одеднаш партнерот ќе започне да ве охрабрува да побарате унапредување или да аплицирате на подобро работно место. Венера ќе ве поттикне на сериозни разговори за иднината, финансиите и отворање на заедничка банкарска сметка.

Уран, планетата на радикалните промени, ќе ја помине цела 2020 година во вашиот знак, носејќи големи промени во вашиот надворешен изглед. Можно е да ги изненадите сите со екстремно кратка фризура, со сосема нов стил на облекување, со тетоважа, со големо слабеење... У-ла-ла зарем сте тоа вие привлечни бикови?

Двете љубовни планети, Марс и Венера, ќе имаат ретроградни циклуси во претстојната година. Очекувајте враќање на стари љубови во вашиот живот, обновување на стари проблеми, кавги на теми кои сте ги сметале за минато. Во второто тримесечје од годината, некои бикови ќе обноват стара љубовна врска со партнер кој многу го сакале.

На 10 септември, сексапилниот Марс ќе премине во ретроградно движење во вашата 12-та куќа на лекувањето и опростувањето. Ако под влијание на нежната Венера ѝ дадовте нова шанса на погрешна личност, сега ќе го кажете последното „Збогум“. Но, ако таа личност ви докаже дека ја заслужува таа шанса, вашата врска ќе премине на следното ниво.

Паровите ќе излезат од фазата „меден месец“ и ќе престанат да го гледаат светот во розово. Конечно ќе видите дека вашиот сакан има и маани, но зарем нема секој од нас? Прифатете го онаков каков што е барајте го истото од него.

Заокружете ги на календарот овие два датуми: 5 јуни и 14 декември. Тогаш ќе се случат еклипси во вашиот сектор на интимноста и силните чувства. Можно е партнерот да ви предложи брак, да откриете дека сте бремени, да купите или продадете имот, да се заљубите до уши на прв поглед или да влезете во нова врска. Очекувајте го неочекуваното во љубовта.

Работа и пари

Претстојната 2020 година ќе ви биде како возење на луда железница – во еден момент ќе уживате од глетката на врвот додека посветено ги работите вашите обврски, а во другиот ќе ги ширите рацете уживајќи во слободата и во правењето „ништо“.

Парите ќе доаѓаат од неочекувани места или на неочекувани начини годинава. Некои бикови ќе инвестираат во недвижен имот, други ќе заработат од продажба на имот, трети ќе имаа добивка од игри на среќа, четврти ќе добијат наследство од роднина...

Оптимистот Јупитер речиси цела година ќе престојува во вашата 9-та куќа на експанзијата и авантурите, охрабрувајќи ве да изучувате и истражувате нови области. Некои бикови оваа година ќе се насочат кон повисок степен на образование, други ќе започнат да изучуваат нов јазик, трети ќе заминат на работа во странство, четврти ќе ја прошират својата фирма.

Строгата планета Сатурн во најголем дел од годината ќе патува заедно со Јупитер во вашиот сектор на ризиците, спречувајќи ве да направите непромислен потег кој ќе ви донесе главоболки. Сатурн на потешкиот начин ќе ве научи да не се залетувате по најголемиот залак.

Од 22 март до 2 јули кариеристот Сатурн ќе престојува во вашата професионална 10-та куќа, правејќи ве екстремно сериозни. Првите денови од пролетта ќе ви бидат како краток приказ на она што ве очекува во претстојните 3 години. Во тој период, може да добиете бонус на платата или да скокнете скалило погоре на работното место.

Засукајте ги ракавите од вашата елегантна кошула и фрлете се на работа на 17 декември, кога Сатурн ќе премине во вашата 10-та куќа на кариерата и долгорочното планирање. Два дена по него, во истиот сектор ќе премине и Јупитер. Време е за нижење успеси!

Здравје

Енергичниот Јупитер и регенеративниот Плутон ќе патуваат рамо до рамо до 19 декември, будејќи го спортистот во вас. Доколку се занимавате сериозно со спорт, ова е одличен период за вас. Ако не, направете ја физичката активност дел од вашето секојдневие. И 10 минути вежбање се смета за тренинг, па не барајте изговори дека немате време.

Свежиот воздух и авантуристичките активности исто така ќе се одразуваат позитивно на вас во претстојната година. Поминувајте колку што е можно повеќе време во природа, под отворено небо, и движете се колку што е можно повеќе. Збогум на стресот!

Патувањето на Уран, планетата на радикалните промени, во вашиот знак ќе ви донесе големи промени во начинот на живот. Можно е токму годинава да се откажете од пушењето, да раскрстите со токсичен пријател кој ве полнел со негативност или да научите да ги броите внесените калории.

Ретроградното движење на Марс од 10 септември до 14 ноември е одличен период за детоксикација на организмот и за воведување на почиста исхрана.

Општи карактеристики за бик

Чувствителниот бик е управуван од Венера, планетата на љубовта и убавината. Ако сте родени во овој знак, тогаш вие ја обожавате добрата храна, романтиката и убавите работи. Венера ги изострува вашите пет сетила на повисоко ниво, па најсреќни сте кога сте опкружени со најдоброто - сатенски чаршафи, гурмански вечери, чаша црвено вино. Вие сте многу чувствителни и се насладувате на животот и на физичките задоволства кои излегуваат на вашиот пат.

Како бикот и вие работите многу напорно и сте најупорниот знак во хороскопот. Функционирате со две брзини - или целосно сте релаксирани или „со главата напред“ се стремите кон целта.

Бикот е знак спротивен на шкорпијата. Шкорпијата сака да ги наследува придобивките на другите, а бикот најмногу ги цени личните придобивки. Најнегативна ваша карактеристика е вашата склоност да ги поседувате најлуксузните предмети. Тоа може да ве доведе до крајности, особено кога ќе решите дека некој предмет треба да биде ваш, што ве прави материјалисти во очите на другите.

Како претставник на земните знаци ги обожавате дејностите на отворено. Силни и мускулести – вие сакате да си ја покажувате силата. Во љубовта сте многу романтични, верни, но и многу љубоморни. Секогаш знаете што сакате и ништо не може да ве спречи да ја остварите вашата цел. Се придржувате до вашите погледи и не ги менувате освен ако нема доволно добра причина за тоа.

Знаете да бидете тврдоглави, но позитивна страна е тоа што сте лојална личност на којa може секој да се потпре. Само внимавајте да не заглавите засекогаш во вашата сигурна зона и вашиот живот да започне да стагнира. Ризикувајте и пробајте нешто ново! Понекогаш промената и ризикот можат да го доведат прогресот и добивката кои ги посакувате.

Симбол:
Бик

Симболизира:
Силата на волјата, тврдост, стабилност, издржливост, чувствителност, конкретност, музика.

Елемент:
Земја

Планета:
Венера - планетата на убавината и љубовта.

Ден од седмицата:
Петок

Боја:
Зелена и сина.

Број:
2 и 6.

Скапоцени камења:
Аквамарин, смарагд.

Најдобри професии:
Пејачи, музичари, оратори, администратори, сметководители, градинари, еколози, ветеринари, економисти, банкари.

За да се спријателите со нив:
Не се спротивставувајте на нивните идеи! Често канете ги на некое место да јадете заедно.

Дел од телото:
Врат, грло, вилица.

Добри карактеристики:
Трпеливи, практични, внимателни со парите, одговорни, организирани, романтични, внимателни, посветени, грижливи, секогаш подготвени да дадат морална поддршка, добри кулинари.

Лоши карактеристики:
Премногу попустливи, инаетчии, бавни, мрзеливи, тврдоглави, суетни, премногу претпазливи, евтини, завидливи, љубоморни, материјалисти.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Длабоки и сентиментални очи; долг и елегантен врат; карактеристична вилица.

Омилени работи:
Фотографирање, планини, добра музика, добра храна, сатенски чаршафи.

Работи кои ги мразат:
Хотели, утра, валкани работи, да бидат избрзувани, бесцелно трошење пари.

Можете да ги најдете:
Споредувајќи ги цените при купување на луксузни работи; пеејќи во бенд или хор; работејќи три работи едновремено; изложувајќи слики во уметничка галерија.

Скриена желба:
Да го поседуваат најдоброто!

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 62%
  • 38%
Се испраќа...

(Вкупно: 5567 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“