Почетна » Убавина и мода » Мода » ФОТО: Четири стилски женски приказни на третата вечер од Скопски моден фестивал

ФОТО: Четири стилски женски приказни на третата вечер од Скопски моден фестивал

Македонските брендови Herline, Стефанија Насеска, La Maison Cece T. и модната куќа Elena Luka со приказ на најновите колекции го одбележаа крајот на ревиските вечери на манифестацијата што под слоганот „Can you feel the light?!” ќе се одржува до 20 ноември во трговскиот центар Скопје Сити Мол.

Третиот ден од единствениот моден фестивал во земјата беше отворен со колекцијата на Herline, брендот кој уште едаш потврди дека женственоста може елегантно да се изрази и во спортски парчиња облека. Ревијата започна со музичкиот настап на поп ѕвездата Викторија Лоба, која заедно со моделите прошета низ синиот тепих на дефилето. Освен најновата линија на тренерки, колекцијата „Revelation“ откри и нови едноделни костими за капење со софистициран дизајн.

Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал

По возбудливите креации на Herline, публиката се подготви да го проследи „ослободувањето“ на популарната македонска дизајнерка Стефанија Насеска. Поттикната од општествените случувања на глобално ниво,таа преку „Liberty“ издиктира футуристички, ексцентрични и авангардни трендови за смелите девојки. Бунтовни креации, како фустан со фантомка во неонско розова боја, што истовремено означуваат борбеност, свест, а и ја обликуваат женската силуета.

„Колекцијата е осврнување кон светлината и комфорот како непрекинат поглед кон убавото. Микс на минатото и сегашноста со поглед кон иднината“ - истакна Насеска.

Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал

Вториот дел од вечерта продолжи со третата ревија, кога синиот тепих го осветли игривата елеганција на La Maison Cece T. Овој пат, дизајнерката се претстави во сосема поинакво светло преку „Metamorphosis“, а во центарот на вниманието беа тоалети и комплети надополнети со крзна и кожени мантили. Вистинскиот гламур го донесоа и црната, розовата и црвената како главни бои на колекцијата.

Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал

Гламурот што плени продолжи низ подиумот на ревијата на модната куќа Elena Luka, која со сиот раскош го заокружи ревијалниот дел на Скопски моден фестивал. Божиците и нимфите од грчката и римската митологија за момент беа присутни во главниот град, оживувајќи преку колекцијата „Satin Dream“. Нежни земјени и златни тонови во лелеава свила и рачно изработени орнаменти се дел од најновата грациозна линија за пролет/лето 2023, која брендот ја претстави пред многубројната публика на настанот.

„Архитектурата, скулптурите и декорациите од старата грчка и римска уметност, вешто се преточени во модернизирана линија на ексклузивни тоалети кои на современите дами кои бараат смел и атрактивен дизајн, им ја овозможуваат привилегијата да се почувствуваат како вистински божици“ - изјавија оттаму.

Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал Скопски моден фестивал

Најголемото модно случување во градот продолжува со отворање на изложбениот салон во кој се поставени креациите на сите учесници на фестивалот.

Фотографии: Александар Буневски и Кристина Нановиќ / Femina.mk

Анкета

Анкета
Дали си имате направено естетска корекција на лицето?
  • 10%
  • 25%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3439 гласа)

Цитат

Животот е како монета. Можете да ја потрошите како сакате, но можете да ја потрошите САМО ЕДНАШ.

Лилиен Диксон

Виц

Брачните расправии се како да читаш „Правила и услови за користење“ на интернет.

На крајот посекако завршуваш со: „Се согласувам“.