ФОТО: Еко мода, впечатливи силуети и префинети додатоци на стартот на Моден викенд Скопје
Почетна » Убавина и мода » Мода » ФОТО: Еко мода, впечатливи силуети и префинети додатоци на стартот на Моден викенд Скопје

ФОТО: Еко мода, впечатливи силуети и префинети додатоци на стартот на Моден викенд Скопје

Скопје три дена ќе пулсира во ритамот на модата. Под слоганот „Десет години заедно – приказната продолжува“, синоќа започна Моден викенд Скопје.

Ирина Тошева

Планираната низа од ревии ја започна Ирина Тошева со колекцијата „REM“, чиј појдовен мотив е ликовното творештво и надреализмот. Изработката е со еколошки материјали од банана и пченка, како алтернатива за памукот. Станува збор за еден од поддржаните проекти од национален интерес за 2019 година од Министерството за култура.

Во соработка со шминкерот Небојша Пешевски, Schuster, La Dama и D'eyeko, Тошева ги презентираше своите креации со модели налик на дрег кралици.

Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје

Кренаре Ругова

Необични силуети кои говорат за изразена индивидуалност доминираа на ревијата на Кренаре Ругова.

Гостинката од Косово ја создаде новата колекција со идејата модерната жена да се чувствува силно и комфорно.

Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје

SIGMA Jewelry

Префинети модни додатоци блескаа на моделите во Музеј на град Скопје. Викторија Лоба, како заштитно лице на брендот, ја отвори презентацијата.

Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје Моден викенд Скопје

Следуваше модниот филм и перформансот „+7 HOURS“, во реализација на наградуваната платформа за концептуален дизајн ИВАН АСЕН 22 од Софија, под водство на кураторот Нели Митева. Во прашање е проект што има за цел да ги вкрсти бугарската и јапонската култура низ јазикот на визуелното.

Финалниот резултат се екстравагантни креации, заеднички создадени од девет модни дизајнери од Бугарија, како и четири студенти по моден дизајн од Јапонија. Седум часа всушност е времето кое ги „дели“ како разлика овие две земји. Главната улога во истоимениот филм што го придружува перформансот ја толкува актерката Ирмена Чичикова. Го истражува феноменот за современиот урбан живот, пресликан во футуристички варијанти на традиционалните кимона и носии.

Освен модата и дизајнот, посетителите во Музејот на град Скопје, подеднакво уживаа и во музичката програма. Пред и после секоја одржана ревија, можеше да се слушнат изведбите на Јон Бела и бендот Moonage. Петочната забава по нивното завршување продолжи со звуците на познатиот ди-џеј Flooder.

За маркантната шминка на манекенките се заслужни брендот Kryolan и визажистите од школата за убавина Art, додека занимливите фризури беа направени со производите од брендот Revlon Professional, како и вештите раце на докажаните професионалци од Bube Studio In.

Фото: Филип Вирановски / Femina.mk

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 11%
  • 57%
Се испраќа...

(Вкупно: 1534 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.