Нега на мрсната кожа – идеални сојузници
Почетна » Убавина и мода » Лице » Нега на мрсната кожа – идеални сојузници

Нега на мрсната кожа – идеални сојузници

Негувањето на кожата на лицето зависи од нејзиниот тип. Најпроблематична е мрсната кожа. Таа е виновник за раширените пори, црнките и акните. Денес постојат илјадници продукти кои што помагаат во борбата со тие проблеми.

Термална вода за лицето
Термалната вода има антивоспалително дејство и им помага на жените со чувствителна кожа.

Ако сте во потрага по добар продукт, кој може да ви помогне во негата на мрсната кожа, изберете продукт кој содржи:

Масло од чајно дрво. Години наназад маслото од чајно дрво се користи во медицината. Тоа е еден од најдобрите дарови на природата за нега на кожата. Се употребува во најголем број продукти наменети за лечење на акни. Маслото од чајно дрво го контролира лачењето на себум и со тоа го намалува непријатниот сјај, ги уништува бактериите и ја лечи кожата. Исто така корисно е и при убод од инсект, брадавици, плускавици и разни нафрлувања на кожата.

Масло од семки од грозје. Ова масло има хидратантно дејство. Се употребува најмногу како масло за масажа. Кремовите против стареење содржат маслото од семки од грозје. Маслото од семки од грозје ја затегнува кожата и поради тоа е важна состојка на продуктите за кожа, кои ѝ даваат мат изглед.

Цинк оксид. Овој природен минерал ја заштитува и лечи кожата. Тој има антибактериски и антивоспалителни својства и поради тоа е основна состојка во многу продукти за нега на мрсна кожа. Цинк оксидот го контролира лачењето на себум. Затоа, тој се среќава во многу пудри за лице.

Термална вода. Таа содржи магнезиум, калциум, железо, цинк и други специјални состојки и има неверојатно дејство во негата на кожата. Докажано е дека термалната вода има антивоспалително дејство и им помага на жените со чувствителна кожа. Употребата на термална вода воопшто не е нешто сложено. Напрскајте го лицето со вода и по неколку минути избришете го.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 96%
  • 4%
Се испраќа...

(Вкупно: 2137 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?