Грижа за кожата според нејзиниот тип
Почетна » Убавина и мода » Лице » Грижа за кожата според нејзиниот тип

Грижа за кожата според нејзиниот тип

Факт е дека секој се раѓа со различна кожа на лицето. Без разлика дали вашето лице е проблематично или не, вие постојано треба да водите грижа за него. Пред да започнете со потрагата по идеалната козметика за вашето лице, потребно е да знаете каков тип на кожа имате.

Како да го определите вашиот тип на кожа?

Типот на кожата може многу едноставно да се определи визуелно. Најпрво е потребно внимателно да го измиете вашето лице за да нема по него траги од козметика. Без да нанесувате каков и да било крем, оставете ја кожата да се релаксира 3-4 часа. Потоа со само еден поглед во огледалото лесно можете да го одредите типот на вашата кожа.

Жена со лупа на лицетоПред да започнете да ја негувате вашата кожа, потребно е да знаете каков тип е таа.
 • Нормална кожа – рамномерен тен на лицето и без непотребен блесок. Кожата изгледа мазна, еластична, свежа. По неа нема дефекти како проширени пори, комедони, кафеави флеки и т.н.
 • Сува кожа – тенка, нежна, мазна, мат. Во младите години изгледа многу убава, но таа е најсклона кон рано стареење. Може да се појави лупење, рано ја губи својата еластичност и се појавуваат брчки особено во областа околу очите.
 • Мрсна кожа – дебела и груба, со големи пори и мрсен блесок, често по неа се образуваат комедони. По надворешениот изглед оваа кожа потсетува на кора од лимон. Добрата страна на овој тип кожа е тоа што долго ја задржува својата еластичност.
 • Комбинирана кожа – истовремено покажува карактеристики и на нормална и на мрсна/сува кожа. Најчесто во Т-зоната (чело, нос и брадичка) кожата е мрсна, склона кон образување на комедони, а во другиот дел на лицето е нормална.

Само откако ќе утврдите каков тип е кожата на вашето лице, можете да започнете со правилна грижа за неа.

Специјална грижа за нормалната кожа

Нормална кожаНормалната кожа се карактеризира со рамномерен тен на лицето и е без непотребен блесок.
 • Користете маски за лице. Поради фактот што оваа кожа не создава непријатни проблеми, можете да употребувате маска за лице еднаш седмично и поретко.
 • Пилингот за лице нека стане ваша навика еднаш седмично, за да не го изгубите здравиот изглед на кожата.
 • Не користете сапун за миење на лицето. Има различни козметички средства направени за вашиот тип кожа. Избирајте не многу силна козметика. Таа е наменета за проблематична кожа.
 • Заштитете ја од сонцето. Со цел да ја зачувате вашата кожа квалитетна, потребно е да користите дневен крем со заштитен фактор 15.
Маски за нормална кожа
 1. Една супена лажица млеко во прав се меша со 1 ч.л. бебешки крем и неколку капки сок од лимон. Смесата нанесете ја на лицето, оставете ја да дејствува 20 минути и измиете ја со млака вода.
 2. Се мешаат 2 рендани моркови со 1 избиена белка од јајце и 1 ч.л. маслиново масло. Смесата се нанесува на лицето, каде е потребно да дејствува 20 минути.
 3. Една чајна лажица сол се меша со 1 с.л. кисело млеко, 1 с.л. брашно и 1 с.л. мед. Добиената смеса се нанесува на лицето да дејствува 10 минути. Се мие со млака вода.

Специјална грижа за сувата кожа

Сува кожаСувата кожа е тенка, нежна и најубаво изгледа во младите години, но најсклона е кон стареење.
 • Избегнувајте ја пудрата. Ако сепак решите да користите пудра, прво нанесете поголема количина хидратен крем. Подобрата варијанта е да употребувате крем пудра.
 • Класичните сапуни и тврдата вода се непријатели на сувата кожа. Наместо сапун, користете тоалетно млеко за чистење.
 • Хранете се здраво. Вклучете ги во вашето секојдневно мени зеленчуците и овошјето. Консумирајте храни богати со витамин А и Д. Препорачливо е да се пие рибино масло.
 • Пазете се од дехидратација. Секој ден пијте најмалку 6 чаши вода или други пијалаци кои не содржат кофеин.
 • Не користете многу силна козметика. Избегнувајте козметика која содржи алкохол, маски кои ја стегаат кожата или пилинг.
 • Не го изложувате лицето на сува топлина (сонце, оган, различни електрични уреди). Ако сте постојано изложени на клима уред, поставете во вашиот дом и работно место навлажнувач на воздухот.
Маски за сува кожа
 1. Се мешаат 100g мед, 2 жолчки, 100 маслиново масло и потоа се затоплуваат. Маската се нанесува на лицето неколку пати на интервал од 5-7 минути. Се отстранува од лицето со помош на памук, натопен во чај од липа.
 2. Се пасираат 2 варени компири, во нив се додаваат една жолчка од јајце и малку пресно млеко, за да стане смесата густа каша. Се нанесува на лицето и после 15 минути се мие со млака вода.
 3. Половина банана се пасира и се меша со 3 с.л. кисело млеко. Се нанесува на лицето каде треба да стои 15 минути. Потоа се мие лицето со чај од камилица.

Специјална грижа за мрсната кожа

Мрсна кожаМрсната кожа е дебела и груба, со големи пори и мрсен блесок, па често по неа се образуваат комедони.
 • Внимавајте на храната која ја внесувате. Продуктите што содржат шеќер (бонбони, чоколадо, сладолед и др.) се богати со јаглехидрати и ја активираат работата на лојните жлезди. Оттаму се појавува и досадниот мрсен сјај на лицето. Поради тоа овие храни треба да се избегнуваат.
 • Навечер чистете го лицето многу внимателно. Преку денот врз него се таложат не само продуктите од работата на лојните жлезди, но и прашина. Лицето треба да се чисти со козметичко млеко и потоа да се премачка со тоник. Полезно е преку денот лицето да се премачкува со сок од лимон.
 • Мрсната кожа не треба да се мие со жешка вода. Таа помага за активирање на лојните жлезди и со тоа лицето има повеќе сјај.
 • Два до три пати во седмицата користете пилинг за вашето лице. Така темелно се чистат силно проширените пори, кои се карактеристични за овој тип кожа.
 • Против проширените пори помагаат различните маски, кои ја регулираат работата на лојните жлезди.
 • Особено благопријатно влијаат парните бањи. За таа цел во сад со врела вода ставете кесичка со камилица, покријте ја вашата глава со крпа и останете над садот 10-тина минути. Оваа постапка помага за отворање на порите и полесно чистење на комедоните.
 • Употребувајте козметика која одговара на вашиот тип кожа. Се препорачува да се користат мат пудри.
Маски за мрсна кожа
 1. Во изматена белка од јајце додајте 1 ч.л. сок од лимон. Измешајте. Нанесете на лицето еден слој од смесата, почекајте 10 минути и нанесете уште еден слој. Откако ќе поминат уште 5 минути, измијте го лицето со млака вода. Оваа маска ги стега порите, ги измазнува брчките и ја избелува кожата.
 2. Со една чаша врела вода се преливаат 3 с.л. ситно исечкана краставица. Откако ќе поминат 2-3 часа течноста се цеди. Кон неа се додава 1 с.л. мед и се меша додека медот не се раствори. Така добиената смеса се нанесува на лицето со помош на памук и по 30 минути се отстранува со млака вода. Смесата од мед и сок од краставица е многу ефективно средство за лекување на комедони.
 3. Смешајте 1 с.л. глина во прав (се купува од аптеките) со 1 ч.л. сок од лимон и 1 ч.л. мед. Оставете ја смесата да дејствува на лицето 20 минути. Маските од глина одлично ја чистат мрсната кожа.

Анкета

Анкета
Каде ќе го прославите доаѓањето на 2022 година?
 • 6%
 • 13%
 • 56%
 • 5%
 • 2%
 • 18%
Се испраќа...

(Вкупно: 2447 гласа)

Цитат

Ако гледате што имате во животот, секогаш ќе имате повеќе. Ако гледате што немате во животот, никогаш нема да имате доволно.

Опра

Виц

На интервју за работа во државно...

Директорот: Госпоѓице, зошто би сакале да работите токму во ова претпријатие?

Кандидатката: Татоооо, те молам доста со глупави прашања.