Hair Dusting: Како да имате здрава коса без расцветани врвови, а да не изгубите од должината?
Почетна » Убавина и мода » Коса » Hair Dusting: Како да имате здрава коса без расцветани врвови, а да не изгубите од должината?

Hair Dusting: Како да имате здрава коса без расцветани врвови, а да не изгубите од должината?

Мазната здрава коса е мисија на секоја жена. Но, секојдневното стилизирање резултира со оштетување на влакното и појава на непријатни разлетани и расцветани краеви. Иако потстрижувањето е најдобро решение на тој проблем, многу од нас го одложуваат и избегнуваат за да ја зачуваат должината на косата.

Hair Dusting е популарна техника за ослободување од распуканите краеви, благодарение на која не се губи ниту сантиметар од косата, а нејзиниот изглед драстично се подобрува.

Коса

Сè повеќе славни фризери ја практикуваат оваа техника за да им подарат сјајна коса на своите клиентки. „Hair Dusting е техника со која не се отстранува должина од косата, туку само оштетените врвови на косата. Гледајте на ова како на отстранување на пуфки од облеката. Прво мора да ја исправите косата најдобро што можете, бидејќи треба да отскокнат лошите влакна“ – вели славниот фризер Сал Салседо за Refinery29.

Погледнете како изгледа тоа:

A video posted by SAL SALCEDO (@salsalhair) on

A video posted by SAL SALCEDO (@salsalhair) on

Се разбира, оваа техника не е новост, но во изминатиов период стекна голема популарност. Постојат фризери во светот кои наместо ножички користат оган или брич.

Негативната страна на Hair Dusting е што одзема многу време, па токму затоа многу фризери го избегнуваат.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 31%
  • 11%
  • 57%
Се испраќа...

(Вкупно: 1766 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.