Новиот тренд за бојадисување на косата го освои Instagram, а ќе ве освои и вас
Почетна » Убавина и мода » Коса » Новиот тренд за бојадисување на косата го освои Instagram, а ќе ве освои и вас

Новиот тренд за бојадисување на косата го освои Instagram, а ќе ве освои и вас

Омбре, сомбре, балајаж, фламбојаж... Бојадисувањето на косата преминува во уметност и понекогаш е многу тенка границата помеѓу различните техники.

Најновиот тренд е инспириран од драгоцениот камен „тигрово око“ и носи топлина и динамика во косата на бринетите. Идејата е да се копираат нијансите кои се преплетуваат во овој камен.

Тигрово око Тигрово око

Техниката „тигрово око“ е слична на техниката балајаж и се стреми кон природен изглед на косата и постепено преминување на нијансите една кон друга (карамел и медени прамени на чоколадна основа).

„Тигрово око е антички камен кој се носи за заштита и самодоверба. Познат е по своите богати кафеави и златни нијанси“ – вели стилистот на коса Кори Тартл.

Тигрово око

„Сè се сведува на создавање на слоеви на топли чоколадни нијанси со медено руси тонови за да се добие длабочината и ефектот кој го гледате во каменот тигрово око“ – објаснува Кирби Ричардс.

Атрактивна, модерна и лесна за одржување...

Тигрово око Тигрово око Тигрово око Тигрово око Тигрово око Тигрово око Тигрово око Тигрово око Тигрово око
Тигрово око Тигрово око Тигрово око

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 31%
  • 11%
  • 57%
Се испраќа...

(Вкупно: 1768 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.