Пајка | Соновник
Соновник

Пајка
= патка

Среќа во семејството.

Ако јадете патка

Ќе имате многу пари.

Ако ловите патки

Ќе остварите неочекуван успех.

Ако уловите дива патка

Ќе имате среќен брак.

Ако убиете патка

Ќе добиете или ќе наследите некаков имот.

Ако држите патка во рацете

Ќе ставите крај на некое непријателство.

Ако бркате патка

Нема да имате среќа во периодот што доаѓа.


Патка со мали патчиња

Ќе бидете во многу пријатно друштво.

Патка која плива

Ќе добиете помалку отколку што очекувате.

Јато од патки

Ќе добиете убави вести.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 26%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6290 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.