Почетна » Семејство

Семејство

Д-р Ирена Гошева: Како се дијагностицира бременост и што се случува во првите недели од зачнувањето?
Тест

Нормално бременоста трае околу 40 недели или 280 дена и започнува да се брои од првиот ден...

Д-р Катерина Василева Димовска: Дијагностицирање на синдромот „млитаво дете“
Синдромот „млитаво дете“

Синдромот „млитаво дете“ (floppy infant) или нарекуван уште синдром на „кукла од крпчиња“ се карактеризира со хипотонија...

 
Д-р Ирена Гошева: Совети како да си го подобрите здравјето пред забременување
Д-р Ирена Гошева

Преконцепциското здравје претставува и репродуктивното и севкупното здравје на жената пред да забремени. Имено...

 
Дали сте слушнале за синдромот „Алиса во земјата на чудата“?
Жан Митрев

Синдромот „Алиса во земјата на чудата“ е ретка, но алармантна клиничка слика, која се карактеризира со кратки...

 
Дислексија кај деца – како да се препознае и како да им се помогне?
Дислексија кај деца

Дислексијата претставува попреченост во учењето и во читањето. Постојат неколку видови на потешкотии во учењето...

 
Д-р Катерина Василева Димовска: Фебрилни конвулзии кај децата – причини, симптоми, лекување и превенција
Жан Митрев

Најзачестената група на напади во детската возраст се типот на неепилептични напади кои се придружени со зголемена...

 
Д-р Татјана Гуржанова: Гестациски дијабетес – појава, откривање, последици и третман
Татјана Гуржанова

Д-р Татјана Гуржанова објаснува што е гестациски дијабетес, како се појавува и открива и кои се последиците и третманот.

 
Мимоза Аџи-Крстева: Предимплантациско Генетско Тестирање (PGT) на ембриони
Мимоза Аџи-Крстева

Мимоза Аџи-Крстева, шеф на ИВФ лабораторија во „Њуборн Клиник“ појаснува зошто и како се прави предимплантациско генетско тестирање (PGT) на ембриони.

 
Трауматски настани и како тие влијаат на децата
Дебелина кај децата

Како детска траума се категоризираат: конкретен негативен настан, серија настани или доживувања кои...

 
Интервју со д-р Марија Илијовска: „Неоткриена тироидна дисфункција кај жените може да го отежни забременувањето”
Д-р Марија Илијовска

Неплодноста во бракот е сè поактуелен проблем во нашата држава, но и на светско ниво. Причините за инфертилитет...

   
Страница 1 од 17

Анкета

Анкета
Дали си имате направено естетска корекција на лицето?
  • 10%
  • 25%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3443 гласа)

Цитат

Животот е како монета. Можете да ја потрошите како сакате, но можете да ја потрошите САМО ЕДНАШ.

Лилиен Диксон

Виц

Брачните расправии се како да читаш „Правила и услови за користење“ на интернет.

На крајот посекако завршуваш со: „Се согласувам“.