Почетна » Рецепти

Рецепти

Суфлаки со ѕаѕики сос и грчка салата во домашно пита лепче од @kokarche
Суфлаки со сос и грчка салата

Добрица Насевиќ, авторка на профилот @kokarche, ни предлага како да си подготвиме неодоливо суфлаки со ѕаѕики сос и грчка салата во домашно пита лепче.

Веге бургери со кремаст дресинг од Даниел Цуклев инспирирани од американската кујна
Веге бургери

Даниел Цуклев нè води во Северна Америка со сочни вегетаријански бургери со ароматен дресинг.

 
Гастрономско патување околу светот: Егзотичен азиски специјалитет од Симоне Калица
beef stir fry

Популарната фотографка Симоне Калица подготви егзотично јадење со кое нè носи на азискиот континент.

 
Лесен десерт: Чоколаден мус по семејниот рецепт на Маноло Бланик
Чоколаден мус

Маноло Бланик го отвори семејниот тефтер со рецепти и сподели лесен десерт во кој секој ќе ужива.

 
Хедонистичко патување со @cuklev: Уникатно искуство и ароматни јадења во „Ранчо и Ванчо на Ката“
Традиционални македонски јадења

Автентичност. Хедонистичко патешествие надвор од урбаните џунгли. Душевен одмор стимулиран од допирот со природата и презаситени...

 
Есенско кулинарско патешествие: Уживање во традиционалните јадења и во убавините на Зовиќ со @kokarche
Традиционални македонски јадења

Добрица Насевиќ, која стои зад профилот Kokarche, споделува нејзино патешествие проткаено со природа во есенско руво и вкусни јадења...

 
Марија нè води на гастро патување: Посно тавче-гравче и пита со праз приготвени во етно ресторанот „Ранч“
Традиционални македонски јадења

Фуд блогерката Марија, заедно со тимот на ресторанот „Ранч“, готвеше сукана пита со праз и посно гравче тавче. Еве ги рецептите.

 
Велигденски грицки за екстра забавна празнична трпеза
Хумус

Празничната еуфорија владее и сите талкаме низ бескрајниот океан од идеи за порадосно велигденско...

 
Хумус – најздравиот намаз во три домашни варијанти кои примамуваат
Хумус

Хранлив, посен и богат со протеини... Хумусот е „цар“ во здравата исхрана, особено кога се стремите да консумирате што повеќе...

 
Романтичен десерт: Црвени „кадифени“ колачиња за љубовни моменти
Црвени колачиња

Љубовта струи низ воздухот и отчукуваат часовите до празникот на вљубените. А секоја романтична вечера по повод...

   
Страница 2 од 17

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3456 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.