Ikea го сподели рецептот за популарните шведски ќофтиња
Почетна » Рецепти » Популарни јадења » Ikea го сподели рецептот за популарните шведски ќофтиња

Ikea го сподели рецептот за популарните шведски ќофтиња

Шведските ќофтиња на Ikea се обожавани од милиони луѓе од целиот свет. Додека рестораните и салоните на познатиот бренд за мебел се затворени и во многу земји е воведен карантин, од Ikea решија да го објават рецептот за прославените месни топчиња прилагоден за подготовка во домашни услови.

Ќофтиња на Ikea

„Седењето дома може да биде тешко, но ние сакаме да помогнеме животите на сите да бидат полесни и поисполнети со задоволство. Bon appétit или smaklig måltid, како што велиме во Шведска“ – вели Лорена Лоуридо, фуд менаџер во Ikea.

Рецептот е споделен во Ikea-стил со сликовити инструкции.

Ќофтиња на Ikea

Состојки за ќофтињата

500 гр говедско мелено месо
250 гр свинско мелено месо
1 главица ситно исецкан кромид
1 чешне лук (исецкан или толчен)
100 гр лебни трошки
5 лажици млеко
1 јајце
сол
црн бибер

Подготовка на ќофтињата

 1. Измешајте ги двата типа месо и додајте ги кромидот, лукот, лебните трошки и јајцето. Добро промешајте, па додајте го млекото и зачинете со сол и црн бибер.
 2. Со дланките обликувајте мали топчиња, наредете ги во рамна чинија и оставете ги во фрижидер околу 2 часа, за подобро да си ја здржат формата во готвењето.
 3. Ставете тавче на средна температура и во него загрејте масло. Ставете ги ќофтињата да се пржат додека не добијат кафеава боја од сите страни.
 4. Испржените ќофтиња наредете ги во тавче, прекријте ги со алуминиумска фолија и ставете ги да се готват уште 30 минути во рерна на 180°С.

Состојки за сосот

масло за готвење
40 гр путер
40 гр брашно
150 мл супа од коцка со зеленчук
150 мл супа од говедска коцка
150 мл павлака за готвење (48% масленост)
2 мали лажици сос од соја
1 мала лажица сенф дижон

Подготовка на сосот

 1. Растопете го путерот во тавче. Додајте го брашното додека мешате. Гответе 2 минути без да го прекинувате мешањето.
 2. Налејте ги зеленчуковата и говедската супа и продолжете да мешате. Додајте ја густата павлака, сосот од соја и сенфот.
 3. Зовријте ги состојките. Продолжете да мешате за сосот да се згусти.

Сервирајте со омилените компири – кремасто пире или варени млади компири.

Ќофтиња на Ikea Ќофтиња на Ikea

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9551 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.