Ќе ве врати во детството: Вкусен солен колач со спанаќ
Почетна » Рецепти » Популарни јадења » Ќе ве врати во детството: Вкусен солен колач со спанаќ

Ќе ве врати во детството: Вкусен солен колач со спанаќ

Има моменти кога сите сакаме да се вратиме во детството, а честопати одредени ароми и вкусови ни евоцираат спомени токму од тие безгрижни денови.

Ви предлагаме да направите солен колач со спанаќ кој несомнено ви го приготвувале вашите мајки и баби.

Солен колач со спанаќ

Овој лесен и вкусен рецепт ќе биде обожаван од целото ваше семејство.

Состојки

100 мл масло Брилијант
100 мл млеко
4 јајца
200 гр сецкан спанаќ
200 гр сирење
2 ќесички прашок за пециво Витаминка
300 гр брашно
прстофат сол
сусам
Солен колач со спанаќ

Подготовка

  1. Во длабок сад ставете ги јајцата и изматете ги со миксер. Постепено додавајте ги млекото и маслото и продолжете да матите за да се соединат.
  2. Додајте ги брашното и двете пецива. Добро промешајте.
  3. Сирењето по желба издробете го или изрендајте го и додајте го во смесата заедно со исецканиот спанаќ. Посолете и повторно промешајте.
  4. Целата смеса ставете ја во тава број 38 претходно премачкана со масло и поросена со малку брашно. На површината ставете сусам.
  5. Печете околку половина час во загреана рерна на 200°С.
Солен колач со спанаќ Солен колач со спанаќ

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5809 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“