Крем супа од компири
Почетна » Рецепти » Популарни јадења » Крем супа од компири

Крем супа од компири

Крем супата од компири е неодоливо предјадење кое со својот богат вкус и арома ќе ги разбуди сите ваши сетила и ќе ги подготви за главното јадење. Разнообразете го вашето мени со оваа крем супа која не одзема многу време за подготовка, а ќе зборува многу за вашите готварски способности.

Крем супа од компириКрем супа од компири

Состојки

2компири, излупени и исечени на коцки
2 шолјивода
1голем кромид, ситно сечкан
1/4 шолјапутер
1/4 шолјасенаменско брашно
1 лажичкасол
1/2 лажичкамајчина душица
1/4 лажичкарузмарин
1/4 лажичкабибер
1 ½ чашиБитолско трајно млеко со 3,2% мм

Инструкции за приготвување

  1. Варете ги коцките компири во сад со две чаши зовриена вода, додека не смекнат.
  2. Во поголема тава растопете го путерот и испржете го кромидот. Додајте го брашното, солта и останатите зачини.
  3. Пополека додавајте го Битолското трајно млеко со постојано мешање, додека не зоврие, па гответе уште 3 минути.
  4. Ставете ги варените компири, добро измешајте ја целата смеса и оставете ја да се вари уште малку.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 39%
  • 16%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 3780 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.