За здравје и добра линија: Топла салата со сардини по рецепт на хрватскиот шеф Иван Пажанин
Почетна » Рецепти » Популарни јадења » За здравје и добра линија: Топла салата со сардини по рецепт на хрватскиот шеф Иван Пажанин

За здравје и добра линија: Топла салата со сардини по рецепт на хрватскиот шеф Иван Пажанин

Во потрага сте по нов, хранлив рецепт кој ќе ви го подобри квалитетот на живот, а истовремено ќе биде сојузник на добрата фигура?

Хрватскиот шеф Иван Пажанин веднаш ќе ве намами со вкусна и ароматна топла салата со медитерански шмек.

Видео

Состојки

800 грисчистен сладок компир
сол
црн бибер
50 млмаслиново масло
200 грчери домати
50 грцрвен кромид
2 чешниња лук
2 конзервиEVA сардини со лимон
2 лажицисецкан магдонос
30 грмлада рукола
1-2 лажицибел вински оцет

Подготовка

  1. Загрејте ја рерната на 220°С. Исчистениот сладок компир исечкајте го на коцки. Распоредете го во плех обложен со хартија за печење. Поросете го со црн бибер, посолете го и прелијте го со маслиново масло. Печете околу 20 минути.
  2. Во плехот додајте ги малите доматчиња пресечени на половина, промешајте ги со бататот и печете уште околу 10 минути.
  3. Во испечениот зеленчук додајте го исечканиот кромид, сецканиот лук, руколата и магдоносот. Ставете малку оцет и промешајте.
  4. На крајот, додајте EVA сардини со лимон. Служете ја салатата топла.
Салата со сардини

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9618 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.