Експресен и елегантен десерт: Чоколаден мус готов за 3 минути
Почетна » Рецепти » Популарни јадења » Експресен и елегантен десерт: Чоколаден мус готов за 3 минути

Експресен и елегантен десерт: Чоколаден мус готов за 3 минути

Визуелно примамлив, воздушест на текстура, неодоливо богат на вкус, а толку многу лесен и брз за подготовка. Чоколадниот мус Dolcela е совршено слатко задоволство за моментите кога експресно сакате да изненадите некого со елегантен десерт достоен за префинети „непца“.

Без печење, без неред, без големи подготовки, за само 3 минути ќе добиете мус, кој во секоја прилика можете да го преобразувате преку различни декорации и секојпат да му давате нов шмек.

Чоколаден мус Dolcela Чоколаден мус Dolcela

Состојки

1 пакетчечоколаден мус Dolcela
300 млладно млеко

Подготовка

  1. Прашокот за чоколаден мус ставете го во ладното млеко. Лесно промешајте со миксер и матете 3 минути на максимална брзина.
  2. Кремастиот мус поделете го во шест чаши и украсете по желба. Ние избравме едноставна декорација со рендано и иситнето чоколадо Dolcela. Пред да го послужите, оставете го еден час во фрижидер за да се стегне.
Чоколаден мус Dolcela Чоколаден мус Dolcela

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3560 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?