Велигденски грицки за екстра забавна празнична трпеза
Почетна » Рецепти » Популарни јадења » Велигденски грицки за екстра забавна празнична трпеза

Велигденски грицки за екстра забавна празнична трпеза

Празничната еуфорија владее и сите талкаме низ бескрајниот океан од идеи за порадосно велигденско доживување.

За да ја развеселите кулинарската понуда и да ја направите уште поатрактивна, ви предлагаме грицки кои ќе ги обожаваат сите – од најмалите до најголемите.

Велигденски гнезда

Хумус

Состојки

солени стапчиња Gritz
бело чоколадо за торти Синтагма

Подготовка

1

Искршете ги солените стапчиња. Растопете го чоколадото или на пареа или во микробранова печка. Полејте ги стапчињата со чоколадо и добро промешајте.

2

Обложете калапи за мафини со хартија за печење и во секој од нив ставете дел од чоколадираните стапчиња така што да оформуваат „гнезда“. Оставете ги во замрзнувач 5-10 минути.

3

Во гнездата ставете „весели јајца“ Витаминка и имате совршен велигденски десерт.

За поефектна декорација, создадете „трева“ од кокос кој ќе го обоите со зелена прехранбена боја.

Хумус

Чоколадирани переци/пеперутки

Состојки

солени переци Gritz
бело чоколадо за торти Синтагма
колоритни трошки за декорација

Подготовка

Растопете го чоколадото, ставете ги переците во него и со виљушка внимателно извадете ги и поставете ги на хатрија за печење. Додека се влажни, украсете ги со разнобојни трошки.

Хумус

Од истите состојки, можете да направите пеперутки кои не само што се примамливи за око, туку и се многу вкусни. (Чоколадото користете го како лепило за да ги споите различните делови.)

Хумус Хумус

Анкета

Анкета
Колку често купувате онлајн?
  • 36%
  • 30%
  • 18%
  • 17%
Се испраќа...

(Вкупно: 5799 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.