White Russian

White Russian

White Russian (Бел Русин; Бел Руски) е сладок коктел кој секој треба да го знае. Во основата има водка и е со арома на кафе и слатка павлака. Коктелот не е традиционален руски пијалок, но е именуван така поради основната состојка во него – водката.

Состојки

50mlводка
25mlликер од кафе (Kahlua)
25mlслатка павлака (хопла)
мраз
White Russian

Подготовка

Овој коктел се служи во обична ниска чаша.

  1. Ставете неколку коцки мраз во чашата.
  2. Во шејкер со мраз налејте ја прво водката, потоа ликерот од кафе и на крајот додајте ја слатката павлака. Наместо павлаката можете да користите и млеко.
  3. Растресете го шејкерот. Потребни се околу 20 секунди.
  4. Прецедете ја течноста и налејте ја во чашата за коктелот.

Уживајте!

White Russian – Видео

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 26%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6267 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.