Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

Tequila Sunrise (текила санрајз) е коктел кој освен што изгледа убаво има и неверојатен вкус. Коктелот го носи тоа име, затоа што неговите состојки ги пресоздаваат боите на изгрејсонцето.

Состојки

60mlтекила
120mlсок од портокал
25mlгренадин
мраз
Текила Санрајз

Подготовка

  1. Во обична висока чаша со мраз налејте ја текилата, па потоа сокот од портокал.
  2. Промешајте.
  3. Многу внимателно налејте гренадин по рабовите на чашата. Тој ќе потоне и природно ќе се слее со останатите состојки.
  4. Украсете ја чашата со парче портокал исечено во форма на полумесечина и цреша.

Варијации

Ако имате авантуристички дух и сакате да пробате нови работи, ви предлагаме неколку варијации:

Tequila Sunset – заменете го гренадинот со бренди од капинки.
Caribbean Sunrise – заменете ја текилата со рум.
Vodka Sunrise – заменете ја текилата со водка.

Tequila Sunrise – Видео

Погледнете како се прави варијација на Tequila Sunrise со Triple Sec.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 26%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6269 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.