Long Island Iced Tea

Long Island Iced Tea

Ќе се излажете ако си помислите дека Long Island Iced Tea е коктел во чија основа е ладниот чај. Иако звучи како лесен коктел, напротив – тој содржи многу алкохол и не е препорачлив за консумација преку денот ако сè уште имате обврски. И покрај големата количина на алкохол, Long Island Iced Tea некако успева да има одличен вкус.

Состојки

15mlвотка
15mlџин
15mlтекила
15mlликер од портокал (Triple sec, Cointreau)
15mlрум
30mlсок од зелен лимон
1 ч.л.шеќер
Кока-кола
мраз
Коктел Long Island Iced Tea

Подготовка

Long Island Iced Tea се служи во висока тенка чаша без рачка.

 1. Наполнете ја чашата до половина со мраз и оставете ја настрана.
 2. Во шејкер ставете ги петте алкохолни пијалоци, сокот од зелен лимон и шеќерот.
 3. Растресете го шејкерот околу 20 секунди.
 4. Налејте ја течноста во чашата.
 5. Дополнете ја чашата со малку Кока-кола, за коктелот да добие боја на ладен чај.
 6. Украсете со парче лимон.

Варијации

 • Long Beach Iced Tea – заменете ја Кока-колата со сок од боровинки.
 • Ако потешко го поднесувате алкохолот, тогаш направете си верзија на Long Island Iced Tea со помала количина од главните состојки, а повеќе Кока-кола.

Long Island Iced Tea – ВИДЕО

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 26%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6273 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.