Овошни мафини
Почетна » Рецепти » Ваши рецепти » Овошни мафини

Овошни мафини

Во потрага сте по сладок овошен деликатес? Дозволете си да бидете освоени од слатко задоволство со јагоди во форма на мафини.

Овошни мафини

Состојки

2јајца
2 лажицишеќер (или повеќе ако сакате поблаго)
200 млјогурт
50 млмасло
15 лажицибрашно
1 кесичкаванилин шеќер
1 кесичкапрашок за печиво
рендана кора од лимон
овошје по желба
шеќер во прав

Подготовка

  1. Разделете ги белките од жолчките на јајцата. Прво се матат белките. Потоа полека се додава шеќерот, па жолчките, јогуртот, маслото, ренданата кора од лимон и ванилиниот шеќер. На крајот, додајте го брашното со прашокот за печиво.
  2. Смесата насипете ја во калапи за мафини. Наполнете ги до половина, а одозгора ставете овошје по ваша желба.
  3. Печете во претходно загреана рерна на 180°С.
  4. Откако мафините ќе се испечат, посипете ги со шеќер во прав.

Рецептот е на форумџиката @Sky-butterfly, која доби најмногу гласови во кулинарскиот натпревар „Фемина готвач – Тема: Мафини“.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 11%
  • 58%
Се испраќа...

(Вкупно: 1578 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.