Највкусниот десерт без печење: Нутела чизкејк
Почетна » Рецепти » Ваши рецепти » Највкусниот десерт без печење: Нутела чизкејк

Највкусниот десерт без печење: Нутела чизкејк

Чизкејк + Нутела = сладок, кремаст деликатес кој ќе го правите повторно, и повторно, и повторно.

Нутела чизкејк

Состојки за тестото

250 грамабисквити
75 грамапутер
15-20 грамасецкани лешници
2-3американски бисквити со парчиња чоколадо (по желба)
изрендана кора од четвртина портокал

Подготовка на тестото

  1. Сите состојки се ставаат во блендер/процесор и се мешаат додека да се добие „песокливо" тесто. Ако немате блендер, бисквитите се мелат или се дробат ситно, се додава растопениот путер и останатите состојки и се меша со миксер.
  2. Смесата убаво се натапкува во тава (со раце или лажица). Најпожелно е да користи тава со прстен кој се вади. Добиеното тесто се става во фрижидер или замрзнувач да се стегне.

Состојки за филот

400 грамаНутела
250 грамакрем сирење
250 грамамаскарпоне
сок од четвртина портокал (без пулпа)
50-100 грамасечкани потпечени лешници (за декорација)

Подготовка на филот

  1. Се матат крем сирењето со маскарпонето. Потоа се додава Нутелата и сокот од портокал.
  2. Изматената смеса се истура врз изладеното тесто. Врз филот се наросуваат исечканите лешници.
  3. Чизкејкот се остава 4-5 часа да се лади во фрижидер. Се сервира ладен.
Нутела чизкејк

Рецептот е на форумџиката @Babushka, која доби најмногу гласови во кулинарскиот натпревар „Фемина готвач – Тема: Чизкејк“.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 33%
  • 8%
  • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 731 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.