Мезе со печени пиперки
Почетна » Рецепти » Ваши рецепти » Мезе со печени пиперки

Мезе со печени пиперки

Пиперките се задолжителен елемент од македонската кујна. За време на летните горештини, можете да ги искористите за лесна закуска со сирење.

Мезе со пиперки

Состојки

пиперки во различни бои
тврдо сирење
маслинки
масло
оцет
лук
магдонос

Подготовка

  1. Испечете ги пиперките. Излупете ги, а потоа исечете ги на ленти.
  2. Сирењето исечете го на коцки. Пожелно е да изберете тврдо сирење кое не се распаѓа лесно.
  3. Коцките сирење замотајте ги во ленти пиперки. Прободете ги со чепкалка за заби и одгоре ставете маслинка.
  4. Посипете ги пиперките со дресинг (мешавина од масло, оцет, лук и магдонос).

Рецептот е на форумџиката @Babushka, која доби најмногу гласови во кулинарскиот натпревар „Фемина готвач – Тема: Пиперки“.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 11%
  • 57%
Се испраќа...

(Вкупно: 1816 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.