U2 со најголема заработка во музичкиот бизнис за 2009
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » U2 со најголема заработка во музичкиот бизнис за 2009

U2 со најголема заработка во музичкиот бизнис за 2009

Музичкиот бизнис е доста исплатлив, можеби токму затоа стотици и илјадници млади луѓе секоја година се обидуваат со нешто да се издвојат и да го грабнат вниманието на обожавателите на убавата песна.

U2U2 убедливо имаат најголема заработувачка во светот на музиката за 2009г.

Списанието Billboard, кое е најрелевантен извор на информации кога станува збор за музичката индустрија, ја објави својата листа на пејачи, пејачки или групи со најголем профит за изминатава година.

На врвот на листата се најде ирската рок група U2 со заработка од 108 600 000 долари. На второто место застана Брус Спрингстин со двојно помала заработувачка од 57 619 000 долари, а третото место го доби Мадона со нејзината заработка од 47 237 000 долари.

Топ 10 според заработката:

 1. U2
 2. Брус Спрингстин
 3. Мадона
 4. AC/DC
 5. Бритни Спирс
 6. Пинк
 7. Jonas Brothers
 8. Coldplay
 9. Кени Чезни
 10. Металика

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 19%
Се испраќа...

(Вкупно: 6474 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.