Четири генерации заедно: Принцот Џорџ на семеен портрет по повод 90. роденден на кралицата
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Четири генерации заедно: Принцот Џорџ на семеен портрет по повод 90. роденден на кралицата

Четири генерации заедно: Принцот Џорџ на семеен портрет по повод 90. роденден на кралицата

Четири генерации од британското кралско семејство позираа заедно за фамилијарен портрет непосредно пред 90. роденден на кралицата Елизабета II.

На фотографијата објавена на профилот на Кенсингтонската Палата на Twitter, принцовите Џорџ, Вилијам и Чарлс позираат со широка насмевка до најстариот монарх во британската историја – кралицата Елизабета.

Малиот Џорџ е облечен во комплет со кратки панталони од Рејчел Рајли.

Британско кралско семејство

Овој семеен портрет е наменет за серија од четири кралски поштенски марки по повод утрешниот роденден на кралицата. Ликот на 2-годишниот принц Џорџ за првпат се појавува на поштенска марка.

Фотографот Раналд Макешни ја имаше тешката задача да пронајде просторија во која ќе биде направен портретот и да ги постави сите субјекти на речиси иста висина. Поштенските марки нема да се продаваат одделно, туку ќе се купуваат четирите заедно. Тоа е причината што Џорџ е поткачен на четири блока.

Британско кралско семејство

Уште шест други марки беа пуштени во продажба, од кои три се фокусираат на семејниот живот на кралицата.

Британско кралско семејство

Кралицата Елизабета е родена на 21 април 1926 година.

Британско кралско семејство

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3592 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?