Топ 10 најплатени актери за 2020, од кои само првиот заработил 87,5 милиони долари
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Топ 10 најплатени актери за 2020, од кои само првиот заработил 87,5 милиони долари

Топ 10 најплатени актери за 2020, од кои само првиот заработил 87,5 милиони долари

Иако и Холивуд е на удар од пандемијата со коронавирусот, сепак голем број актери продолжија солидно да заработуваат, а како главен финансиер се истакна Netflix.

Популарната платформа на шест од десетте најплатени актери им искеширала неверојатни 140,5 милиони долари.

Втора година по ред, на врвот на листата на актери со најголема заработка застана Двејн Џонсон. Еве ја комплетната листа на Forbes:

1. Двејн Џонсон

87,5 милиони долари

Најголеми извори на приходи: 23,5 милиони за претстојниот филм „Red Notice“ на Netflix и неговата спортска линија Project Rock.

Најплатени актери

2. Рајан Рејнолдс

71,5 милиони долари

Најголеми извори на приходи: По над 20 милиони долари за филмовите „6 Underground“ и „Red Notice“.

Најплатени актери

3. Марк Волберг

58 милиони долари

Најголеми извори на приходи: Платата од „Spenser Confidential“ и заработка како продуцент на „McMillions“ и „Wahl Street“.

Најплатени актери

4. Бен Афлек

55 милиони долари

Најголеми извори на приходи: Филмовите „The Way Back“ и „The Last Thing He Wanted“.

Најплатени актери

5. Вин Дизел

54 милиони долари

Најголеми извори на приходи: „Fast & Furious Spy Races“ (во улога на продуцент).

Најплатени актери

6. Акшај Кумар

48,5 милиони долари

Најголеми извори на приходи: Серијата „The End“ и договори за рекламирање на производи.

Најплатени актери

7. Лин-Мануел Миранда

45,5 милиони долари

Најголем извор на приходи: Купувањето на правата за неговиот мјузикл „Hamilton“ од страна на Дизни.

Најплатени актери

8. Вил Смит

44,5 милиони долари

Најголем извор на приходи: Претстојниот филм „King Richard“.

Најплатени актери

9. Адам Сендлер

41 милион долари

Најголем извор на приходи: Договор со Netflix за снимање на 4 филма.

Најплатени актери

10. Џеки Чен

40 милиони долари

Најголем извор на приходи: Снимањето на 5 филма во изминатата година.

Најплатени актери

Листата е составена врз база на приходите од јуни 2019 до јуни 2020 година.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8655 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.