Сара Џесика Паркер за „Медена земја“: „Зачудувачка, визуелно импресивна, интимна, а сепак епска приказна“
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Сара Џесика Паркер за „Медена земја“: „Зачудувачка, визуелно импресивна, интимна, а сепак епска приказна“

Сара Џесика Паркер за „Медена земја“: „Зачудувачка, визуелно импресивна, интимна, а сепак епска приказна“

Сара Џесика Паркер беше освоена од прекрасната приказна за Атиџе во „Медена земја“.

54-годишната холивудска актерка на социјалните мрежи објави порака со пофални зборови за документарниот филм, кој е македонскиот кандидат за Оскар, како и за целата екипа која стои зад филмскиот проект.

Сара Џесика Паркер за „Медена земја“

Ѕвездата од „Сексот и градот“ напиша:

„Медена земја“ е зачудувачка, визуелно импресивна, интимна, а сепак епска приказна за пчеларката Атиџе Муратова. Жена која нема никогаш да ја заборавам!“

Има причина зошто овој филм ги собира сите награди за документарни филмови.

Честитки за Љубомир Стефанов и Тамара Котевска и ви благодарам што ни дозволивте да патуваме со вас во малото селце во Република Македонија. Ќе ве следам вас двајца секаде.

Сигурна сум дека ќе биде помеѓу одличните филмови номинирани за Оскар.

View this post on Instagram

"Honeyland" The astonishing, visually breathtaking, intimate yet epic story of beekeeper Hatidze Muratova. A woman I shall never forget. There is a reason this film is collecting every documentary prize and award. Congratulations to the filmmakers @ljubomirstefanov and @tamarakotevska and thank you for allowing us to travel with you. I will follow you both anywhere. Currently playing in NYC @quadcinema. Check your local listings and I feel certain it will be among the greats nominated for an Oscar and available for wider release or streaming. X, SJ Edited by me. There is much discussion about this post. More specifically choice of country name and what I gleaned from all the interviews and reviews I read after seeing this extraordinary film. My point was to direct as many audiences that I could to this story and exceptional documentary. I take no political position as I feel ill informed and not equipped. I will make it my business to learn more. In turn I hope all will make it their business to be an audience for "Honeyland"

A post shared by SJP (@sarahjessicaparker) on

Набрзо по објавата, Паркер доби критики дека изоставила да напише „Северна“ пред Македонија. За да ги запре политичките дискусии, таа ги забрани коментарите и ја отстрани нашата држава од постот.

Сара Џесика Паркер за „Медена земја“

„Медена земја“ раскажува приказна за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во Централна Македонија. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата и нарушувањето на природната рамнотежа преку судир на два различни начина на искористување на земјините ресурси.

Филмот е во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, а продуцент е Атанас Георгиев.

трејлер за медена земја

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 62%
  • 38%
Се испраќа...

(Вкупно: 5730 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“