Почина холивудскиот актер Шон Конери на 90 години
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Почина холивудскиот актер Шон Конери на 90 години

Почина холивудскиот актер Шон Конери на 90 години

Семејството на Шон Конери ја потврди неговата смрт. Популарниот актер почина во сон додека со најблиските престојувал на Бахамите. Имаше 90 години.

Шон Конери

„Тажен ден за сите кои го познаваа и сакаа мојот татко и тажна загуба за сите луѓе од целиот свет кои уживаа во прекрасната дарба која ја имаше тој како актер“ – изјавил неговиот син Џејсон Конери.

Конери е првиот актер којшто го портретираше ликот на Џејмс Бонд и во таа улога сними седум филма.

Во текот на 5-децениската кариера, Шон имаше освоено три награди Златен глобус и 2 награди БАФТА, а во 1988 година се закити со оскаровска статуетка за филмот „The Untouchables“.

Шон Конери Шон Конери

Шкотската ѕвезда ќе остане запаметена и по „Murder on the Orient Express“, „The Hunt for Red October“, „Highlander“, „Indiana Jones and the Last Crusade“, „Dragonheart“ и „The Rock“.

Шон Конери Шон Конери

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 13%
  • 22%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3575 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.