Почина македонската актерка Таска Балабанова
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Почина македонската актерка Таска Балабанова

Почина македонската актерка Таска Балабанова

Почина Таска Балабанова. Македонската актерка издиша за последен пат на 85-годишна возраст.

Таска Балабанова

Балабанова е родена во Велес. Својата кариера таа ја започна во Младинско-куклениот театар, а ја продолжи во Радио Скопје, каде работеше како радио актер и го позајмуваше својот глас за бројни радио серии.

„Средба“, „Едно лето“, „Илинден“, „Мугра“, „Време на летала“ и „Трето доба“ се дел од филмовите и телевизиските серии во кои се имаше појавено Балабанова.

Таска е позната и по нејзината интерпретација на Олива од цртаниот филм „Попај морнарот“, како и по Македонски Народни Приказни.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 39%
  • 16%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 3837 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.