Почина македонската актерка Таска Балабанова
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Почина македонската актерка Таска Балабанова

Почина македонската актерка Таска Балабанова

Почина Таска Балабанова. Македонската актерка издиша за последен пат на 85-годишна возраст.

Таска Балабанова

Балабанова е родена во Велес. Својата кариера таа ја започна во Младинско-куклениот театар, а ја продолжи во Радио Скопје, каде работеше како радио актер и го позајмуваше својот глас за бројни радио серии.

„Средба“, „Едно лето“, „Илинден“, „Мугра“, „Време на летала“ и „Трето доба“ се дел од филмовите и телевизиските серии во кои се имаше појавено Балабанова.

Таска е позната и по нејзината интерпретација на Олива од цртаниот филм „Попај морнарот“, како и по Македонски Народни Приказни.

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 26%
  • 74%
Се испраќа...

(Вкупно: 3869 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?