На Атиџе од „Медена земја“ ѝ се ветени нов покрив, вработување и снимање на две нејзини песни
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » На Атиџе од „Медена земја“ ѝ се ветени нов покрив, вработување и снимање на две нејзини песни

На Атиџе од „Медена земја“ ѝ се ветени нов покрив, вработување и снимање на две нејзини песни

Животот на Атиџе Муратова се менува по историскиот успех на филмот „Медена земја“ (Honeyland).

Протагонистката во документарниот филм со насмевка ја прими веста дека ќе добие подобрување на условите за живот.

Атиџе Муратова

Последната одгледувачка на диви пчели во Европа ќе добие обновен покрив на својот дом во село Дорфулија, работно место во општина Лозово и можност професионално да сними две песни.

Атиџе Муратова Атиџе Муратова

По бројните награди на различни филмски фестивали низ светот, „Медена земја“ доби две номинации за Оскар и тоа во категориите Најдобар документарец и Најдобар интернационален филм.

Дали во Македонија ќе допатува Оскар, ќе дознаеме следниот месец.

Трејлер за „Медена земја“

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3564 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?