Медена земја, Хоакин Феникс, Леонардо Дикаприо, Скарлет Јохансон... Кој сè е номиниран за Оскар 2020?
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Медена земја, Хоакин Феникс, Леонардо Дикаприо, Скарлет Јохансон... Кој сè е номиниран за Оскар 2020?

Медена земја, Хоакин Феникс, Леонардо Дикаприо, Скарлет Јохансон... Кој сè е номиниран за Оскар 2020?

„Медена земја“ (Honeyland) со ДВЕ НОМИНАЦИИ за Оскар испиша историја за нашата држава. А еве кои сè актери, филмови и филмски уметници влегуваат во годинашната трка за златна статуетка.

Оскар 2020

Најдобар филм

Joker

Once Upon a Time in Hollywood

Marriage Story

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Little Women

Parasite

1917

Најдобра актерка

Скарлет Јохансон – Marriage Story

Шарлиз Терон – Bombshell

Синтија Ериво – Harriet

Сирша Ронан – Little Women

Рене Зелвегер - Judy

Најдобар актер

Антонио Бандерас – Pain and Glory

Леонардо Дикаприо – Once upon a Time...in Hollywood

Адам Драјвер – Marriage Story

Хоакин Феникс – Joker

Џонатан Прајс – The Two Popes

Најдобар актер во споредна улога

Том Хенкс – A Beautiful Day in the Neighborhood

Ентони Хопкинс – The Two Popes

Ал Пачино – The Irishman

Џо Пеши – The Irishman

Бред Пит – Once Upon a Time... in Hollywood

Најдобра актерка во споредна улога

Лора Дерн – Marriage Story

Кети Бејтс – Richard Jewell

Скарлет Јохансон – Jojo Rabbit

Флоренс Пју – Little Women

Марго Роби – Bombshell

Најдобар режисер

Мартин Скорсезе – The Irishman

Тод Филипс – Јокер

Сем Мендес – 1917

Квентин Тарантино – Once upon a Time...in Hollywood

Бонг Џун Хо - Parasite

Најдобар документарен филм

Honeyland

For Sama

The Edge Of Democracy

The Cave

American Factory

Најдобар странски филм

Honeyland

Pain and Glory

Parasite

Corpus Christi

Les Misérables

Најдобар анимиран филм

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Toy Story 4

Klaus

Missing Link

Најдобар краток анимиран филм

Dchera (Daughter)

Sister

Kitbul

Hair Love

Memorable

Целосната листа на номинации можете да ја погледнете тука.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3627 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?