Лауреатот на Златна камера 300 за животно дело Едвард Лакман пристигна во Битола
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Лауреатот на Златна камера 300 за животно дело Едвард Лакман пристигна во Битола

Лауреатот на Златна камера 300 за животно дело Едвард Лакман пристигна во Битола

Едвард Лакман пристигна во Битола. Годинашниот лауреат на Златна камера 300 за животно дело слета на скопскиот аеродром утринава.

Лакман беше пречекан од директорката на Фестивалот, Гена Теодосиевска, и Благоја Куновски – Доре.

Ед Лакман во Македонија Ед Лакман во Македонија Ед Лакман во Македонија Ед Лакман во Македонија

Лакман е задоволен што утревечер ќе му биде врачена наградата на фестивалот што ја слави работата на кинематограферите. Тој е љубопитен да ја запознае земјата во која доаѓа, поставува многу прашања за Македонија, го интересира политиката и животот на луѓето. Исто така е заинтересиран за историјата на фестивалот „Браќа Манаки“ и е среќен, како што рече, што е поканет оваа година кога се слави јубилејот.

Лакман е со децении во врвот на американските и светските кинематографери, со неколку филмови оскаровски кандидати, со 2 номинации за Оскар.

Ед Лакман во Македонија Ед Лакман во Македонија

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 62%
  • 38%
Се испраќа...

(Вкупно: 5779 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“