Добитниците на престижните награди Оскар 2018
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Добитниците на престижните награди Оскар 2018

Добитниците на престижните награди Оскар 2018

Синоќа беше најважната ноќ во филмската индустрија. Во Долби театарот во Холивуд беа доделени престижните награди Оскар.

Академијата за филмски науки и уметности втора година по ред го постави Џими Кимел да ја забавува публиката, додека свечено беа наградувани најдобрите кои се истакнаа во филмскиот свет во изминатата година.

Џими КимелЏими Кимел

„The Shape of Water“ имаше најмногу номинации, па разбирливо доби и најмногу награди, меѓу кои и за Најдобар филм и Најдобар режисер.

ОскарФилмската екипа на „The Shape of Water“

Златната статуетка за Најдобра актерка отиде во рацете на Франсес Мекдорманд за улогата во „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“, а за Најдобар актер беше прогласен Гери Олдман за портретирањето на Винстон Черчил во филмот „Darkest Hour“.

Гери ОлдманГери Олдман Франсес МекдормандФрансес Мекдорманд

За Најдобар анимиран филм сосем очекувано беше избран „Coco“, додека „Icarus“ стана Најдобар документарен филм.

Наградата за Најдобра актерка во споредна улога ја доби Алисон Џени за „I, Tonya“, а улогата во „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“ на Сем Роквел му ја донесе наградата за Најдобар актер во споредна улога.

Алисон ЏениАлисон Џени Сем РоквелСем Роквел Оскар 2018

„A Fantastic Woman“ беше прогласен за Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје.

Оскар 2018 Оскар 2018

Листа на победници

Best Picture: „The Shape of Water“
Best Director: Guillermo del Toro — „The Shape of Water“
Best Actor: Gary Oldman — „Darkest Hour“
Best Actress: Frances McDormand — „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“
Best Supporting Actor: Sam Rockwell — „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“
Best Supporting Actress: Allison Janney — „I, Tonya“
Best Original Screenplay: „Get Out“
Best Adapted Screenplay: „Call Me by Your Name“
Best Animated Feature Film: „Coco“
Best Foreign Language Film: „A Fantastic Woman“
Best Documentary: „Icarus“
Best Documentary — Short Subject: „Heaven Is a Traffic Jam on the 405“
Best Live Action Short Film: „The Silent Child“
Best Animated Short Film: „Dear Basketball“
Best Sound Editing: „Dunkirk“
Best Sound Mixing: „Dunkirk“
Best Production Design: „The Shape of Water“
Best Cinematography: „Blade Runner 2049“
Best Makeup and Hairstyling: „Darkest Hour“
Best Costume Design: „Phantom Thread“
Best Film Editing: „Dunkirk“
Best Visual Effects: „Blade Runner 2049“
Best Original Song: „Remember Me“ — „Coco“

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 19954 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?