ВИДЕО: Србија, Австралија, Грција... Ова се првите 10 финалисти на Евровизија 2019
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » ВИДЕО: Србија, Австралија, Грција... Ова се првите 10 финалисти на Евровизија 2019

ВИДЕО: Србија, Австралија, Грција... Ова се првите 10 финалисти на Евровизија 2019

Вечерва беа избрани првите финалисти во овогодишната евровизиска трка.

Во Тел Авив, настапија претставниците на 17 земји, а ова се десетте кои си обезбедија место во големото финале кое ќе се одржи на 18 мај.

Грција

Katerine Duska – „Better Love“

Белорусија

ZENA – „Like It“

Србија

Nevena Božović – „Kruna“

Кипар

Tamta – „Replay“

Естонија

Victor Crone – „Storm“

Чешка

Lake Malawi – „Friend of a Friend“

Австралија

Kate Miller-Heidke – „Zero Gravity“

Исланд

Hatari – „Hatrið mun sigra“

Сан Марино

Serhat – „Say Na Na Na“

Словенија

Zala Kralj & Gašper Šantl – „Sebi“

Во финалето ќе ги видиме и избраниците на државите од големата петка (Франција, Италија, Шпанија, Велика Британија и Германија), претставник на домаќинот, како и финалистите од втората полуфинална вечер која ќе се одржи на 16 мај, кога за пласман ќе се бори и Тамара Тодевска.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 62%
  • 38%
Се испраќа...

(Вкупно: 5628 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“