ВИДЕО: Првиот трејлер за македонскиот филм „Трето полувреме“
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » ВИДЕО: Првиот трејлер за македонскиот филм „Трето полувреме“

ВИДЕО: Првиот трејлер за македонскиот филм „Трето полувреме“

Денес на YouTube е објавен првиот трејлер за долгочекуваниот македонски филм „Трето полувреме“. Филмското дело на режисерот Дарко Митревски е базирано на вистински настани.

Филмот, кој се снимаше на повеќе локации низ Македонија, следи љубовна приказна, ги опишува почетоците на македонскиот фудбал и раскажува за судбината на Евреите во 40-тите години на минатиот век.

Трето полувреме

Главните улоги на Коста и Ребека ги толкуваат Сашко Коцев и манекенката Катарина Ивановска. Во останатите улоги ќе ги видиме и Рихард Замел, Раде Шербеџија, Емил Рубен, Митко С. Апостоловски, Тони Михајловски, Бедија Беговска, Игор Стојчевски, Верица Недеска-Трајкова, Петар Арсовски, Милан Тоциновски, Аксел Мехмед, Ивица Димитриевиќ, Оливер Митковски, Димитар Доксевски, Игор Ангелов и Гораст Цветковски.

Владата на Република Македонија го прогласи „Трето полувреме“ за филм од национален интерес и го финансираше со еден милион евра. Вкупниот буџет за филмот е 2.150.000 евра.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 16%
  • 21%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10189 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.