ВИДЕО: Првиот трејлер за македонскиот филм „Трето полувреме“
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » ВИДЕО: Првиот трејлер за македонскиот филм „Трето полувреме“

ВИДЕО: Првиот трејлер за македонскиот филм „Трето полувреме“

Денес на YouTube е објавен првиот трејлер за долгочекуваниот македонски филм „Трето полувреме“. Филмското дело на режисерот Дарко Митревски е базирано на вистински настани.

Филмот, кој се снимаше на повеќе локации низ Македонија, следи љубовна приказна, ги опишува почетоците на македонскиот фудбал и раскажува за судбината на Евреите во 40-тите години на минатиот век.

Трето полувреме

Главните улоги на Коста и Ребека ги толкуваат Сашко Коцев и манекенката Катарина Ивановска. Во останатите улоги ќе ги видиме и Рихард Замел, Раде Шербеџија, Емил Рубен, Митко С. Апостоловски, Тони Михајловски, Бедија Беговска, Игор Стојчевски, Верица Недеска-Трајкова, Петар Арсовски, Милан Тоциновски, Аксел Мехмед, Ивица Димитриевиќ, Оливер Митковски, Димитар Доксевски, Игор Ангелов и Гораст Цветковски.

Владата на Република Македонија го прогласи „Трето полувреме“ за филм од национален интерес и го финансираше со еден милион евра. Вкупниот буџет за филмот е 2.150.000 евра.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3240 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?