Почетна » Новости » Шоу-бизнис » ВИДЕО: Виолета Томовска ја отпеа „Македонско девојче“ на концерт посветен на Јонче Христовски

ВИДЕО: Виолета Томовска ја отпеа „Македонско девојче“ на концерт посветен на Јонче Христовски

Делата на Јонче Христовски синоќа беа отпеани на големата сцена во Македонската опера и балет.

На концертот на Камерниот оркестар на Битола ⋮IWConnect уживаа стотици гости, кои заедно со изведувачите ги пееја безвременските песни на доајенот на македонската народна музика.

Неговите најубави бисери ечеа од грлата на неколку македонски музичари, меѓу кои и Виолета Томовска.

Легендарната пејачка со емоции ја отпеа „Македонско девојче“, која Јонче ѝ ја подари за првиот роденден на нејзината ќерка.

„Би сакала да се заблагодарам на организаторите за животот на Јонче Христовски кој го помина со песна. Но, не само за себе, туку на сите нас ни подари безвременски хитови. Тој ги создаваше хитовите за сè она што можеше да го допре, да живее... Тоа останаа безвременски песни што и нашите идни генерации ќе ги пеат“ – изјави Томовска на сцената.

Концерт на Камерниот оркестар на Битола Концерт на Камерниот оркестар на Битола

Ова беше вториот концерт на Камерниот оркестар на Битола ⋮IWConnect кој се одржа во чест на Јонче Христовски. Првиот беше на 4 април во Битола.

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3456 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.