Благој Нацоски од Италија предупредува кое е сценариото што нè очекува и порачува: „Веднаш да се прогласи вонредна состојба“
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Благој Нацоски од Италија предупредува кое е сценариото што нè очекува и порачува: „Веднаш да се прогласи вонредна состојба“

Благој Нацоски од Италија предупредува кое е сценариото што нè очекува и порачува: „Веднаш да се прогласи вонредна состојба“

Светот живее во страв од наглото распространување на новиот коронавирус. Додека нашата држава ги проширува неопходните ригорозни мерки за заштита на здравјето на граѓаните, Благој Нацоски предупредува да не го потценуваме вирусот КОВИД-19.

„Знаете што ќе се случи ако заземе толку голем замав и во Македонија? Здравството ќе биде пред колапс. Пред колапс бидејќи ќе нема повеќе места по болниците и особено ќе нема места за луѓе на интензивна нега. Здравствените работници ќе бидат истоштени од работа и ќе бидат приморани во моменти да одлучат на кого да му дадат кислород, а кој да го остават да умре. Значи ова е сценариото што нè очекува доколку вирусот заземе голем замав во Македонија.“

„Единствен начин да се спречи е да се прогласи една комплетна изолација на луѓето. Веднаш, ама во моментов веднаш. Не од понеделник, не утре, веднаш треба да се прогласи вонредна состојба, односно сите да бидат во изолација. Седете дома, не излегувајте.“

Нацоски во апелот сподели и дека пред неколку дена изгубил свој пријател како последица на коронавирус.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 96%
  • 4%
Се испраќа...

(Вкупно: 2131 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?