Анџелина Џоли и Сара Џесика Паркер се најплатени актерки
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Анџелина Џоли и Сара Џесика Паркер се најплатени актерки

Анџелина Џоли и Сара Џесика Паркер се најплатени актерки

Форбс ја објави својата нова листа на најплатени актерки. Овој пат првото место го делат две мега популарни ѕвезди – Анџелина Џоли и Сара Џесика Паркер. Во периодот од мај 2010 до мај 2011 двете актерки заработиле по 30 милиони долари.

Џоли својот успех го должи на филмовите „Salt“ и „The Tourist“, додека Сара Џесика Паркер сè уште најголемите приходи ги добива од „Сексот и градот“. Сара заработила и 18 милиони долари од своите парфеми.

Анџелина ЏолиАнџелина Џоли Сара Џесика ПаркерСара Џесика Паркер

На третото место зад Џоли и Паркер, се најдоа Џенифер Анистон и Рис Витерспун со изедначена заработка од 28 милиони долари. Џенифер Анистон најголемиот дел од парите го заработила од филмовите „The Bounty Hunter“ и „Just Go With It“.

Витерспун и покрај неуспесите на нејзините филмови, успеа да заработи солидна сума. Нејзината романтична комедија „How Do You Know“ доживеала неуспех со заработка од само 50 милиони, а инвестиран буџет од 120 милиони долари.

Џенифер АнистонЏенифер Анистон Рис ВитерспунРис Витерспун

На петтото место е актерката со голема насмевка, Џулија Робертс, која заработила 20 милиони долари, а исто толку заработила и ѕвездата од филмовите „Twilight“, Кристен Стјуарт.

Топ 10 најплатени актерки

 1. Анџелина Џоли – 30 милиони долари
 2. Сара Џесика Паркер – 30 милиони долари
 3. Рис Витерспун – 28 милиони долари
 4. Џенифер Анистон – 28 милиони долари
 5. Џулија Робертс – 20 милиони долари
 6. Кристен Стјуарт – 20 милиони
 7. Кетрин Хејгл – 19 милиони долари
 8. Камерон Дијаз – 18 милиони долари
 9. Сандра Булок – 15 милиони долари
 10. Мерил Стрип – 10 милиони долари

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 32%
 • 11%
 • 58%
Се испраќа...

(Вкупно: 1577 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.