12-годишно девојче се породило на екскурзија, не знаело за бременоста
Почетна » Новости » Чуден свет » 12-годишно девојче се породило на екскурзија, не знаело за бременоста

12-годишно девојче се породило на екскурзија, не знаело за бременоста

Минатата седмица 12-годишно девојче се породило за време на екскурзија во северниот дел на Холандија.

„Ниту девојчето, ниту нејзиното семејство не знаеле за бременоста и немало никакви надворешни знаци кои укажувале на тоа“ – изјавил претставник на здравствените служби.

Бебе

Минатиот вторник, додека цел клас бил на екскурзија, едно од девојчињата се пожалило на силни болки во стомакот. За среќа, таму биле присутни учителите кои забележале дека не се работи за обични болки во стомакот и повикале брза помош.

Кога медицинските лица пристигнале, девојчето било точно пред породување, па го однеле во најблиската зграда каде родило здраво женско бебе.

„Замислете да сте 6-то одделение и ова да ѝ се случи на некоја од вашите соученички. Одненадеж таа е млада мајка. Ова не е нешто што го очекувате на таа возраст“ – коментирал претставник на здравствените служби.

Се знае дека девојчето зачнало на 11-годишна возраст. Во Холандија во 2009 година 2600 нови мајки биле на возраст под 20 години, а 71 од нив биле помлади од 16 години.

Сè уште не е познато кој е таткото, а полицијата веќе започнала истрага за утврдување на околностите под кои е зачнато бебето.

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 19905 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?