Монструозно: Мајка од Србија се породила дома и го фрлила бебенцето во контејнер
Почетна » Новости » Чуден свет » Монструозно: Мајка од Србија се породила дома и го фрлила бебенцето во контејнер

Монструозно: Мајка од Србија се породила дома и го фрлила бебенцето во контејнер

Монструозната постапка на мајка од Белград ја разгневи балканската јавност.

33-годишната М.Г. се породила сама во својот стан, а потоа го ставила новороденчето во кеса и го фрлила во контејнерот пред зградата во која живеела.

За среќа, жител на истата зграда чул необичен звук додека минувал покрај контејнерот и го спасил бебенцето од сигурна смрт. Пензионерот Слободан Цветковиќ за Blic.rs раскажал: „Во првиот миг, си помислив дека некоја мачка има паднато во контејнерот. Започнав да го поместувам ѓубрето за да ја пронајдам и да ја ослободам, а тогаш видов затворена кеса од која се слушаше тој звук. Ја отворив и го здогледав бебето, тукушто родено, беше уште крваво.“

Србија

Полицијата и брзата помош пристигнале многу брзо и бебенцето било сместено во детска клиника.

Српските медиуми извествуваат дека мајката била уапсена истиот ден и признала сè. За кривичното дело убиство на дете, во Србија казната е од 10 до 40 години, но бидејќи станува збор за обид за убиство, веројатно мајката нема да добие највисока казна.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 36%
  • 11%
  • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6818 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.