Старите обичаи се враќаат во мода – испорака на млеко и млечни производи на вашиот праг
Почетна » Новости » Промо » Старите обичаи се враќаат во мода – испорака на млеко и млечни производи на вашиот праг

Старите обичаи се враќаат во мода – испорака на млеко и млечни производи на вашиот праг

Сте слушнале ли за времето во кое локалните млекари доставувале млеко на прагот на домаќинствата? Идилична слика за еден поинаков и поедноставен живот кој буди носталгија кај оние што го живееле тоа време и за кое сеуште мечтаат. Денес, се чини дека испораката на млеко на прагот од нашите домови прави голем кам-бек благодарение на Лакталис МК кој почна со испорака на млеко и млечни производи до домовите на купувачите.

Иако оваа традиција исчезна од пејзажот во шеесетите години на минатиот век, денес возбудата околу испораката на млеко и млечни производи до нашите домови е повторно актуелна, токму поради новите околности, но и заради потребата од овие есенцијални производи на нашата трпеза.

Лакталис

Со оглед на тоа дека најстарите граѓани се една од најранливите групи во актуелната ситуација, но и сите млади родители и семејства кои мака мачат со менаџирање на работните обврски, активностите на децата и ограничувањето на движењето, Лакталис МК ја отвори својата прва он-лајн продавница за своите купувачи кои принципиелно се придржуваат до препораките и нужноста да се остане дома.

„Во ова време важно е да се прилагодиме кон потрошувачите и да направиме исчекор кон унапредување на услугата во новонастанатиот амбиент. Нашите купувачи можат да ги нарачаат своите омилени производи од Алпско, Президент, Идеал Шипка и Дукат, како млеко, јогурт, кисело млеко, павлака, сирење, кашкавал, путер, намази или топено сирење, кои ќе им пристигнат на врата во специјалното и безбедно пакување, доставени од лица кои ги исполнуваат сите препорачани мерки за дезинфекција и со комплетна заштитна опрема“ - изјавуваат од Лакталис МК.

Дополнително, за првите 120 купувачи што ќе нарачаат производи преку новата он-лајн продавница следи и примерок од активистичко списание „Лице в Лице“, како поддршка кон нивните продавачи што се на маргините на општеството и кои во ова време имаат намален работен ангажман.

Старо-новата традицијата на достава на млеко до прагот на домаќинствата вреди да се негува и да трае, не само заради практичноста и едноставноста на доставата, но и заради најубавите искуства во семејството, оброците со млеко и млечни производи, како и сознанието дека на најсаканите им го овозможуваме најдоброто - секој ден.

Комерцијален текст

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5981 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“