Мајмунчето Антон го има решението за атопичната кожа на вашето дете
Почетна » Новости » Промо » Мајмунчето Антон го има решението за атопичната кожа на вашето дете

Мајмунчето Антон го има решението за атопичната кожа на вашето дете

Појавувањето на егзема (атопичен дерматитис) е исклучително иритантна состојба на кожата која се манифестира со екстремно сува и чувствителна кожа. Оваа состојба е придружена со силна желба за чешање, кое може да ја инфицира кожата, а е особено тешко да се контролира кај деца од помала возраст. Но, нашиот пријател Мајмунчето Антон има неколку совети со кои вашето дете полесно ќе го надмине проблемот со атопична кожа.

Егземата не е заразна болест и причините за нејзино појавување и понатаму се непознати, но она што го знаеме како факт е дека ако во семејното стебло има некој кој претходно боледувал од егзема, големи се шансите таа да се појави повторно кај неговите наследници. Значи, егземата има наследна основа и затоа првиот чекор е да бидете подготвени доколку знаете дека постои шанса вашето дете да има егзема. Грижата за оваа состојба, сама по себе, не е тешка, но бара одговорност и внимателност. Тоа одлично го знае Мајмунчето Антон, кој е експерт кога се работи за детска егзема и во продолжение ќе ви понуди неколку начини на кои ќе ги ублажите симптомите на атопичната кожа.

Eucerin

Грижа без чешање на кожата

Првото и основно правило е многу едноставно: Без чешање! Знаеме дека е тешко, но чешањето само ја влошува состојбата. Наместо чешање, Антон препорачува повеќе гушкање со најблиските, бидејќи тие секогаш ги прават работите подобри. Острите нокти и љубопитните прсти не мора да си играат со кожата. Ставете му на вашето дете чорапи на рацете, истото направете го и вие и заедно одиграјте една куклена претстава. На тој начин, ќе му ги оттргнете мислите од чешањето и ќе го научите како да се забавува додека е дома. Со Антон, секој ден учиме нешто ново.

Време е за капење!

Кожата треба да се одржува здрава и чиста, а редовното капење е најдоброто решение за тоа. Меѓутоа, Антон вели дека капењето со многу топла вода може дополнително да ја иритира кожата и затоа советува дека млаката вода е најдобра за да ја смири кожата и да го опушти детето. Избегнувајте долго капење, бидејќи влажната кожа е повеќе склона на иритации.

Eucerin

Ладно освежување

Премачкувањето со производите од Еуцерин линијата за атопичен дерматитис ќе му годи на вашето дете и ќе му даде чувство на удобност во неговата кожа, заборавајќи на осипот и чешањето. А мајмунчето Антон ја знае совршената нега за децата – тоа е Еуцерин линија на производи за атопичен дерматитис. Лосион и балзам, крема (за многу суви делови на телото), масло за туширање, интензивен смирувачки крем за егземите, спреј за интензивен јадеж, крем за раце, како и шампон DermoCapillaire Hypertolerant за многу чувствителен скалп, наменет за бебиња и деца со атопичен дерматитис.

Нејзината формула делува така што ја обновува оштетената кожа и го намалува чешањето, а со редовна употреба може значително да ја подобри состојбата на кожата. За најдобар ефект, кремата чувајте ја во ладилник и нанесувајте ја на кожата на детето по 2-3 пати дневно.

Eucerin

Во моментот кога ќе ги забележите првите знаци на егзема, реагирајте соодветно. Доколку забележите иритација или осип на кожата кај детето (прво проверете ги лицето, рамената и колената) веднаш консултирајте се со лекар. А потоа, применете ги советите на Антон и овозможете му на вашето дете мирен живот, без болки и чешање.

Комерцијален текст

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 16%
  • 20%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 11063 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.