Спотот за „Врбина зора“ на Кирил Џајковски од саундтракот на „Врба“ на Манчевски
Почетна » Новости » Музика » Спотот за „Врбина зора“ на Кирил Џајковски од саундтракот на „Врба“ на Манчевски

Спотот за „Врбина зора“ на Кирил Џајковски од саундтракот на „Врба“ на Манчевски

Промовирана е уште една музичка тема од саундтракот за филмот „Врба“ која ја потпишува композиторот Кирил Џајковски.

Идејата за музичката тема „Willow Dawn“ (Врбина зора) е претопување на „Тешкото“ во еден модерен ритам.

„Идејата за 'Willow Dawn' тргна од Милчо, кој предложи да се проба некоја модерна верзија на 'Тешкото'. Јас имав една идеја во амбиентален трип-хоп манир, па се обидов да ги поврзам двете теми. Од таа комбинација ми се чини излезе интересен спој, каде што интензивниот звук на зурлата, електронската и ритмична подлога на некој начин интимно, а сугестивно доловуваат момент на страсна и важна пресвртница во приказната на главните ликови на филмот“ - вели Џајковски.

Првиот сингл од саундракот за филмот, кој неодамна беше промовиран е „Ред Сафари“.

Светската премиера на „Врба“, кој непрекинато добива извонредни критики, се одржа во октомври, во рамките на Филмскиот фестивал во Рим.

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 19685 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?