Есма Реџепова и Влатко Лозаноски се наши претставници на Евровизија 2013
Почетна » Новости » Музика » Есма Реџепова и Влатко Лозаноски се наши претставници на Евровизија 2013

Есма Реџепова и Влатко Лозаноски се наши претставници на Евровизија 2013

Есма Реџепова и Влатко Лозаноски ќе бидат македонски претставници на Евровизија 2013. Македонската радио телевизија ја објави донесената одлука, но не се откриени детали за песната со која нашите музичари ќе се претстават наредната година во Малме, Шведска.

Есма РеџеповаЕсма Реџепова

Неочекуваната соработка помеѓу искусната кралица на ромската музика и младиот поп-пејач можеби ќе се покаже како одличен потег за впечатлив настап и добар пласман.

Влатко ЛозаноскиВлатко Лозаноски

Македонија заедно со уште 38 земји се подготвува за музичкиот натпревар кој ќе се одржи наредната година. Засега своето учество го имаат откажано Босна и Херцегодина, Португалија, Словачка и Турција. Повеќето од нив образложиле дека отстапуваат поради економската криза.

Двете полуфиналиња ќе се одржат на 14 и 16 мај, додека финалето е закажано за 18 мај 2013 година. Домаќин на манифестацијата ќе биде Шведска, по победата на Лорин со „Euphoria“.

Анкета

Анкета
Каде ќе го прославите доаѓањето на 2022 година?
  • 6%
  • 13%
  • 56%
  • 5%
  • 2%
  • 18%
Се испраќа...

(Вкупно: 2447 гласа)

Цитат

Ако гледате што имате во животот, секогаш ќе имате повеќе. Ако гледате што немате во животот, никогаш нема да имате доволно.

Опра

Виц

На интервју за работа во државно...

Директорот: Госпоѓице, зошто би сакале да работите токму во ова претпријатие?

Кандидатката: Татоооо, те молам доста со глупави прашања.