Група Мерак: „На старите македонски песни им дадовме нов модерен звук“
Почетна » Новости » Музика » Група Мерак: „На старите македонски песни им дадовме нов модерен звук“

Група Мерак: „На старите македонски песни им дадовме нов модерен звук“

Познатите македонски песни „Една песна“, „Мајка на Марика“, „Дојди ми Лено“, „Чудна жена“ и „Бисера“, ги препеаја членовите на групата Мерак со вистински мерак за сечие уво.

„На нашата публика сакавме да и подариме стари македонски песни кои се вистински хитови. Како група ги препеавме и им дадовме еден нов модерен звук преку нашите вокали и инструменти. Како група во следниот период ќе работиме на создавање на уште две преработки кои наскоро ќе ги промовираме, до тогаш уживајте во видео записите на старите македонски песни“ - вели Марио Стојановски од Група Мерак.

Мајка на Марика

Дојди ми Лено

Чудна жена

Една песна

Бисера

Шестчлената група Мерак е составена од хармоника Марио Стојановски, дувачки инструменти Стефан Стојановски, клавијатури вокал диџеј, Бланка Тони, клавијатури вокал, Даниел Максимов и виолина, Димитар Михајловски и тапани Игор Николовски. Сите членови на групата се професионални музичари, имаат долгогодишно музичко искуство и настапи низ државава.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3593 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?