ФОТО: Hermès чантa од злато и дијаманти која чини 1.500.000 евра
Почетна » Новости » Мода » ФОТО: Hermès чантa од злато и дијаманти која чини 1.500.000 евра

ФОТО: Hermès чантa од злато и дијаманти која чини 1.500.000 евра

Француската модна куќа Hermès направи уште едно ултра луксузно изненадување за оние со најдлабоки џебови – четири чантички изработени од злато и украсени со дијаманти.

Hermès Kelly чантаHermès Kelly чанта од злато и дијаманти

Цената на минијатурните скапоцени верзии на познатите кожени Биркин и Кели чанти е 1,5 милиони евра, а биле изработени од познатиот златар Пјер Харди.

Hermès објави фотографија од една од чантите, кај која текстурата на златото наликува на крокодилска кожа, а чија рачка е накитена со 1.160 дијаманти и може да се користи како накит за на рака.

На прашањето „Кој би ги купил чантите?“ Харди одговорил: „Не знам. Но, можеби ќе имаат по двајца телохранители“.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9592 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.