ФОТО: Пролетната колекција на Клаудија Шифер
Почетна » Новости » Мода » ФОТО: Пролетната колекција на Клаудија Шифер

ФОТО: Пролетната колекција на Клаудија Шифер

Клаудија Шифер не е почетник во светот на модата, но е нова пливачка во дизајнерските води. Познатиот супермодел минатата сезона ја претстави својата прва колекција, а неодамна во Париз ја презентираше својата колекција за сезоната пролет/лето 2012.

Ова можеби е последен пат Клаудија да ги презентира своите креации далеку од модните писти на свечените модни манифестации, бидејќи таа има во план од наредната година да застане рамо до рамо со големите дизајнери.

За својата нова колекција, Шифер црпела инспирација од стилот на актерката Џејн Биркин. „Таа отсекогаш ми била инспирација, на многу начини, за начинот на којшто се облекувам“ – изјавила Клаудија.

Колекцијата се состои од 8 креации и е шик и лежерна. „Сакам да им дадам на луѓето облека која е лесна за носење. Никој нема време да пробува стотици нешта наутро, како тинејџер“ – објаснила Шифер.

Колекцијата Клаудија Шифер Колекцијата Клаудија Шифер
Колекцијата Клаудија Шифер Колекцијата Клаудија Шифер
Колекцијата Клаудија Шифер Колекцијата Клаудија Шифер
Колекцијата Клаудија Шифер Колекцијата Клаудија Шифер

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 96%
  • 4%
Се испраќа...

(Вкупно: 2137 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?