ФОТО: Најскапата чанта на светот чини 3,8 милиони долари
Почетна » Новости » Мода » ФОТО: Најскапата чанта на светот чини 3,8 милиони долари

ФОТО: Најскапата чанта на светот чини 3,8 милиони долари

Еве чанта што ако ја имате, не би се осмелиле да ја испуштите од рацете. Компанијата The House of Mouawad ја создаде најскапата чанта на светот, која е проценета на 3,8 милиони долари.

Чантата наречена 1001 Nights Diamond Purse е изработена од 18 каратно злато и 105 жолти, 56 розови и 4356 безбојни дијаманти.

Најскапата чанта на светот Најскапата чанта на светот

За да се изработи луксузната чантичка во форма на срце, 10 занаетчии работеле цели 8800 часа.

Инспирацијата за креирањето на чантата била од светски познатата бајка за романсата, интригите и фантазијата, односно бајката за Шехерезада.

Најскапата чанта на светот Најскапата чанта на светот

Многу славни ѕвезди како Анџелина Џоли, Никол Кидман, Мараја Кери и Жизел Бундхен имаат носено накит од компанијата House of Mouawad. Во 2003 година оваа компанија во соработка со Victoria’s Secret го создаде градникот Very Sexy Fantasy кој беше проценет на 11 милиони долари.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 38%
  • 17%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 3379 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.