ФОТО: Модата на црвениот тепих на отворањето на „Браќа Манаки“ во Битола
Почетна » Новости » Мода » ФОТО: Модата на црвениот тепих на отворањето на „Браќа Манаки“ во Битола

ФОТО: Модата на црвениот тепих на отворањето на „Браќа Манаки“ во Битола

Вечерва се одржа свеченото отворање на јубилејното 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“.

Првиот ден од најновото издание на најстариот светски филмски фестивал посветен на креативноста на светските кинематографери, беше одбележан со премиерата на филмот „Pain and Glory“ (Болка и Слава) на Педро Алмодовар и со доделувањето на две почесни награди.

На црвениот тепих пред Центарот за култура во Битола зачекорија бројни филмски уметници, филмофили и македонски јавни личности, меѓу кои Претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета, директорката на Фестивалот Гена Теодосиевска, битолската градоначалничка Наташа Петровска, претседателот на Друштвото на филмски работници Игор Иванов, уметничкиот директор Благоја Куновски-Доре и ирскиот режисер Џим Шеридан.

Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019 Браќа Манаки 2019

Во главната програма, за трите награди „Камера 300” (Златна, Сребрена и Бронзена) за најдобар кинематографер ќе се натпреваруваат вкупно 12 филмови: „Болка и Слава“ (Шпанија), „Ајка“ (Германија, Полска), „Лара“ (Германија), „Бикот“ (Русија), „Бел, бел ден“ (Исланд, Данска, Шведска), „Пирани“ (Италија), „Бедници“ (Франција), „Жалиме што ве промашивме“ (Велика Британија, Франција, Белгија), „Езерото на дивите гуски“ (Кина, Франција), „Свиркачите“ (Романија, Франција, Германија), „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“ (Бразил, Германија) и „Синоними“ (Франција, Израел, Германија).

Стручното жири се состои од Едвард Лакман од САД, Ненад Дукиќ од Србија, Доминик Велински од Франција, Калојан Божилов од Бугарија и Фејми Даут од Македонија.

Слоганот на годинашното издание на фестивалот гласи „Кажи им на облаците“, зад кое и годинава стои маркетинг агенцијата „Меккен Скопје“.

Браќа Манаки 2019

Фестивалот ќе трае до 21 септември, а ќе биде затворен со премиерата на филмот „Манаки - приказна во слики“. Филмот ја прикажува фотографската работа на Јанаки и Милтон Манаки, првите балкански кинематографери. Со текот на годините браќата Манаки се митологизирани, а додавање тонови и непотврдени информации со цел да се зголеми нивната важност е непотребно и штетно, бидејќи нивното творештво и така е од големо културно значење не само во Македонија туку и во поширокиот балкански контекст. Поради оваа причина, секој факт и мислење презентирани во филмот „Манаки – приказна во слики“ се внимателно истражени и потврдени со презентирани артефакти. Приказната се раскажува преку оригинални документарни фотографии следејќи ја нивната работа, од отворањето на првото професионално студио во 1898 година во Јанина и подоцнежното селење во Битола, сега познат како Град на браќата Манаки.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 39%
  • 16%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 3790 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.