Почина модниот дизајнер Пјер Карден на 98 години
Почетна » Новости » Мода » Почина модниот дизајнер Пјер Карден на 98 години

Почина модниот дизајнер Пјер Карден на 98 години

Почина модната легенда Пјер Карден на 98-годишна возраст. Врвниот дизајнер издишал за последен пат во болница во близина на Париз.

Во соопштението за неговата смрт, семејството на Карден вели: „Сите ние сме горди на неговата силна амбициозност и смелоста која ја покажа низ неговиот живот“.

Пјер Карден

Карден е роден во Италија во 1922 година. Бегајќи што подалеку од фашизмот кој започнал поинтензивно да се шири во тоа време, тој и неговото семејство се преселиле во Франција во 1924 година. Иако татко му инсистирал да учи архитектура, Пјер отсекогаш се интересирал најмногу за кроење и уште на 14-годишна возраст започнал да ги изучува основите на модното дизајнирање.

Пјер Карден

Во 1945 година се преселил во Париз, каде по завршувањето на Втората светска војна студирал архитектура и работел во модната куќа „Пакен“. Пред да го основа сопствениот бренд во 1950 година, тој работел и со Елза Скијапарели и во Кристијан Диор.

Светски триумф од почетоците на неговата кариера е „балон фустанот“ (bubble dress), кој се „родил“ во 1954 година.

Пјер Карден

Инспирирајќи се од геометријата и истражувањето на вселената и стремејќи се кон минимализам, Карден развиваше специфичен стил. Неговите креации во 60-тите и 70-тите години беа зачинети со футуристичка естетика.

Пјер Карден Пјер Карден Пјер Карден Пјер Карден Пјер Карден Пјер Карден

Фасцинираноста од геометриските форми го поттикна во 1991 година да ја купи и необичната градба „Bubble Palace“.

Пјер Карден Пјер Карден Пјер Карден

Освен што го прошири брендот кон парфеми и козметика, тој во текот на годините имаше многу интереси и стана сопственик на ресторани, хотели, па дури и замок.

Најголеми критики Карден доби за неговата одлука да дава лиценци за продажба на најразлични производи, па така неговото име се најде на секакви модни додатоци, но и предмети како пенкала. Многумина го обвинија дека го „разводнува“ брендот, но тоа се покажа и како профитабилна стратегија, а неговиот бренд се распространи насекаде.

Пјер Карден

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 16%
  • 20%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 11067 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.