Почина легендарниот моден фотограф Питер Линдберг
Почетна » Новости » Мода » Почина легендарниот моден фотограф Питер Линдберг

Почина легендарниот моден фотограф Питер Линдберг

Почина Питер Линдберг. Легендарниот моден фотограф и режисер издиша за последен пат на 74-годишна возраст.

Причината за смртта сè уште не е откриена.

Питер Линдберг

Во неговата 5-децениска кариера, германскиот фотограф соработуваше со стотици холивудски и модни ѕвезди, како Синди Крафорд, Наоми Кембел, Анџелина Џоли, Бред Пит, Џенифер Лопез, Никол Кидман и Кејт Бланшет.

Линдберг беше навистина одличен фотограф, чија креативна естетика ја обликуваше целата модна индустрија. Тој беше познат по црно-белите фотографии и доловувањето на природната убавина на жените. Питер ги редефинираше стандардите за убавина, одбивајќи, со помош на Фотошоп, да ги доведува своите модели до совршенство.

Питер Линдберг Питер Линдберг Питер Линдберг Питер Линдберг Синди Крафорд и Каја Питер Линдберг

Последен негов голем проект беше „Силите на промената“, фотосесија која ја сними со 15 импресивни жени за септемвриското издание на „Вог“, чиј гостин-уредник беше Меган Маркл.

Вог Вог

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 76%
  • 24%
Се испраќа...

(Вкупно: 18577 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?